Jak vybrat vánoční stromeček + Osvědčené tipy proti opadávání
Smrček je sice tradiční, ale v teplém prostředí rychle opadá. Jedlička tak představuje mnohem stylovější a odolnější možnost.
Víte, jak vybrat vánoční stromeček a prodloužit jeho životnost na maximum? Prozradíme vám to.
Ženy si na dokonalém vánočním stromečku zakládají!
O vánoční ozdoby se postará žena, ale nákup stromku je většinou na muži. Proto jsme sepsali seznam užitečných informací, které vám nákup a výběr vánočního stromečku usnadní a doma zajistí klid, mír a naději, že ji přes svátky nebude bolet hlava a vy si tak konečně v ložnici užijete.
Jistě, každou nejvíce zajímá, co jí na nadělíte pod stromeček, ale běda, když ten stromeček není přinejmenším dokonalý!
Který strom bude ten NEJ?
Smrk ztepilý – Obyčejná klasika, která rychle opadá, uschne. Budete rádi, když vydrží do Štědrého dne. Na druhou stranu jde o nejlevnější živý stromek a pokud jej budete mít v chladu a vlhkém prostředí, dokáže vydržet celé týdny.
Smrk pichlavý nebo omorika – Má huňatější vzhled a mnohem delší trvanlivost. Lze sehnat i se stříbrným jehličím, které dodá na vánočnější atmosféře.
Douglaska tisolistá – Strom podobný smrku, ale jeho jehličí tolik nepíchá, je měkčí a tmavě zelené. Po rozemnutí v prstech voní po citrusech. Opět jde o trvanlivější druh stromku.
Věděli jste, že: Vonné silice do vzduchu uvolňuje většina druhů jehličnanů? (Proč jinak by si sexy kočka z obrázku strkala stromek mezi nohy?)
Jedle (obrovská, vznešená, kavkazská) – Ať už vyberete jakoukoliv, vždy půjde o krásný strom, který vám vydrží až do jara.
Borovice (černá, lesní) – Ve vašem bytě ji čeká poměrně dlouhý “život“. Nevýhodou je řidší jehličí, které ovšem dává prostor k větším ozdobám.
Jak zpomalit opadávání vánočního stromečku?
1. Skladujte ho v chladu
Pokud stromek nekupujete na poslední chvíli, pak jej mějte uskladněný v chladu (teplota kolem nuly), volně svázaný (větve pak drží dobře svůj tvar) a v kbelíku s vodou.
2. Dejte mu napít
Po přemístění do obývacího pokoje se začne ze stromku rychle odpařovat voda. Stojánek s nádržkou na vodu je skvělá vychytávka. Když navíc uděláte čerstvý řez, strom bude sát vodu mnohem lépe, a tím tak i déle vydrží.
3. Postavte jej co nejdál od topení
Čím chladnější místo, tím lepší. Nemějte strom v blízkosti krbu, krbových kamen nebo topení. Strom se také vyplatí jednou za pár dní celý orosit, stejně jako to děláte s pokojovými květinami.