Plánujete rekonstrukci? Važte každou korunu
Chystáte se rekonstruovat své stávající bydlení? To rozhodně nebude levná záležitost. Nejenom zasvěcení v oboru jsou schopni investice snížit na nezbytné minimum. Pomohou vám státní dotace a tzv. efektivní financování.
Zvažujete rekonstruovat své stávající bydlení? Nevzali jste si na svá bedra zrovna lehký úkol. Je několik kroků, bez kterých se neobejdete. Vezměme to popořádku.
Obsah článku
Konzultujte s odborníky
V první řadě vás chceme odradit od rekonstrukce svépomocí, a to i když patříte mezi zručné kutily. Rekonstrukce se často neobejde bez profesionálních stavebních procesů, které navíc mnohdy zasahují do samotného jádra stavby. Konzultace s odborníkem, ať již s architektem, statikem či stavitelem, je tak více než na místě.
Neopomeňte stavební povolení
Při některých zásazích se navíc neobejdete bez stavebního povolení. Zákon v tomto smyslu hovoří poměrně jasně: „Ohlášení stavebnímu úřadu je potřeba, pokud provedení rekonstrukce povede ke změně způsobu užívání (byť části) stavby, aniž by zároveň došlo k zásahům do nosných konstrukcí stavby, změně vzhledu stavby nebo ke vzniku povinnosti zajistit posouzení vlivů na životní prostředí.“ (doslovná citace zákona).
Pokud tedy rekonstrukcí zasáhnete do nosné konstrukce stavby, popřípadě změníte její vzhled, o stavební povolení žádat nemusíte zažádat. Jiným pojmem je ohlášení stavby, o které je potřeba zažádat, povede-li rekonstrukce ke změně užívání stavby. Obýváte-li rodinný dům, jenž byl kolaudací určen k trvalému bydlení a po rekonstrukci jej chcete využít například i k podnikání, pak tuto skutečnost musíte stavebnímu úřadu nahlásit. Nutnost dalších povolení konzultujte přímo se stavebníkem. Je totiž snadné něco opomenout a pokuty nebývají nízké.
Financování rekonstrukce
Dalším krokem zřejmě bude financování rekonstrukce. Pokud disponujete patřičným množstvím finančních prostředků, máte o starost méně. Nevěste ale hlavu, když tomu tak není. Na trhu existuje řada bankovních produktů, které vám s financováním rekonstrukce pomohou. Hned několik produktů zaměřených konkrétně na rekonstrukce ve svém portfoliu má například stavební spořitelna Modrá pyramida. Váš rádce na finance vám tak poradí v oblasti stavebního spoření, hypoték, pojištění, investování, ale i rekonstrukcí.
Půjčka
Prvním z nich je klasická půjčka, což není nic jiného, než spotřebitelský úvěr, který je možno využít na cokoliv budete chtít. Včetně rekonstrukce. Půjčit si tak za výhodných podmínek můžete až do částky 200 tisíc korun a na splácení můžete mít až 84 měsíců.
Úvěr na rekonstrukci
Pro ty, kteří se neobejdou bez vyšší částky, je připraven přímo úvěr na rekonstrukci, v přesném znění úvěr na lepší bydlení, v rámci kterého máte možnost půjčit si až 700 tisíc korun, a to po splnění určitých podmínek bez zajištění i doložení příjmů. Tento úvěr je určen všem, kdo chtějí výhodně financovat bytové potřeby. Úroková sazba je totiž pouhých 4,99 %.
Využijte státních dotací
Zjistěte si, jestli vaše rekonstrukce náhodou nesplňuje podmínky udělení státní dotace Nová zelená úsporám, které vám nabízejí až padesátiprocentní úsporu vložených nákladů. V rámci rekonstrukce se vám tak nabízí dotace na zateplení rodinného domu, výměnu oken a dveří. Dotaci ale získáte i na tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, plynový kondenzační kotel, centrální systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla, na solární termické a fotovoltaické systémy či na instalaci systémů využívajících teplo z odpadních vod. V rámci „kotlíkových dotací“ pak můžete čerpat dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva. Výše podpory je přitom velmi štědrá, dosahuje až 50 procent celkové částky, což rozhodně stojí za zvážení. O dotace navíc můžete žádat až do roku 2021!
Pro bližší informace navštivte stránky projektu Nová zelená úsporám.