Zajímavosti z OH – 1. část
Olympijské hry v Soči už jsou zdárně za námi (osm medailových umístění ČR je určitě velice zdárné vystoupení českých sportovců) a uskutečnily se bez větších organizačních problémů. Musíme si shrnout veškeré zajímavosti, které se na těchto hrách udály. Jelikož poutavých událostí nebylo málo, rozdělíme toto téma na dvě části, abychom na nějaký poutavý okamžik nezapomněli.
Obsah článku
Velkolepé zahájení
Již předem se očekávalo, že zahajovací ceremoniál sebou přinese mnoho zážitků, jak pro diváky přímo na stadionu tak i u televizních obrazovek, a opravdu tomu nebylo jinak. Celá show sice začala menším technickým zádrhelem, když se jedna z pěti vloček (ta symbolizující Ameriku) mermomocí rozhodla, že se do olympijského kruhu prostě nerozvine, a dále se trochu škodolibě čekalo, jestli nenastane nějaký další zádrhel. Nicméně zbytek ceremoniálu už šlapal jako hodinky a zbývalo odpovědět na poslední otázku, a to kdo zapálí olympijský oheň. Někteří cynikové se dokonce báli, aby se této pocty neujal sám prezident Vladimír Putin, který to však nakonec nechal v rukách legendy ženského krasobruslení Irině Rodninové a hokejového brankáře Vladislava Treťjaka. Celý pompézní program, který podle odhadů vyšel na miliardu korun, připravil režisér Konstantin Ernst. Pro zajímavost celému ceremoniálu předcházelo vystoupení zpěvaček Tatu. Jediný, koho zahájení OH moc nenadchlo, byl nejspíš ruský premiér Dmitrij Medveděv, kterého televizní kamery přistihly, jak si ve svém křesle na tribuně dává „šlofíka“.
Opět úspěšná česká kolekce
Česká olympijská výprava, v čele s vlajkonoškou Šárkou Strachovou, opět patřila k těm nejhezčím a je tomu již po třetí, co svět zaujala česká olympijská kolekce, kterou nyní zařadil americký deník USA Today opět na pomyslné stupně vítězů. Tentokrát byla inspirována Alfonsem Muchou, převládala bílá barva, motivy listů lípy a srdce. Kolekce z dílny Alpine Pro zaujaly již na předchozích hrách ve Vancouveru a Londýně. Na ostrovech triumfovaly české holínky a díky nim přidělil magazín The Guardian českému oblečení pomyslné zlato. Naopak nejvíce kontroverzí a zklamání přineslo oblečení sportovců z Norska, domácího Ruska či Spojených států. Američané zaplavili stadion ručně pletenými tzv. „ošklivými vánočními svetry“, které se ponořily do klasických vlasteneckých červeno-modro-bílých barev.
Největší ale ne nejdražší
Takhle by se stručně dalo charakterizovat to, pro co do Ruska přijela většina sportovců, a tedy zlatá olympijská medaile, která bude mít v Soči hodnotu cca 566 dolarů (asi 11.500,-Kč). Doposud nejdražší olympijská medaile byla k získání před dvěma roky v Londýně a měla hodnotu cca 708 dolarů (asi 14.400,-Kč). Vinu na tom však nese pokles hodnoty cen zlata a stříbra z posledních dvou let a ne to, že by rusové byli nějak chamtiví. V Soči má tedy zlatá medaile 531 gramů, tloušťku 10mm a průměr 100mm. Doposud největší medaili mohli sportovci získat na OH v Turíně, která se pyšnila 469 gramy a průměrem 107mm. Výroba jedné medaile trvala průměrně 18h, na všechny se spotřebovaly zhruba dvě tuny stříbra, 700 kilogramů bronzu a 6 kilogramů zlata.
Exotické Peru či Togo
Vzhledem k tomu, že se jedná o zimní olympijské hry, ani tyto by se neobešly bez účasti některých sportovců z více či méně „exotických“ států. Těchto ZOH se účastnila historicky první reprezentantka Toga Mathilde-Amivi Petitjeanová, která se umístila na 68. místě v závodě běhu na lyžích na 10 km klasicky (na vítěznou Polku Justynu Kowalczykovou ztratila bez mála 10 minut). Sama závodnice si z výsledku těžkou hlavu nedělala a s úsměvem dodala: “ Budu trénovat a snad se zase na olympiádu dostanu. A v Koreji asi budu chtít zlato“.
Oproti tomu třiačtyřicetiletý peruánský lyžař Roberto Carcelén, který byl v roce 2010 prvním reprezentantem Peru na ZOH, absolvoval již své druhé hry, ale ty letošní si pořádně protrpěl. Závod v běhu na 15 km klasickou technikou dokončil jako poslední se ztrátou kolem 28 minut na vítězného Švýcara Daria Colognu, který na něj v cíli čekal s objetím a potleskem. Tento peruánský závodník totiž odjel tento závod s nachlazením a dvěma zlomenými žebry a všem fanouškům na tribunách, kteří ho v cílové rovince vítali bouřlivým potleskem, ukázal, co pro něj účast na OH znamená, když i přes tyto problémy absolvoval tento závod.
Ve 35 letech si splnila sen i známá houslová virtuoska Vanessa Mae, která si sjela obří slalom v barvách Thajska, rodné země jejího otce. Na vítěznou Tinu Mazeovou, v součtu obou kol, ztratila 50 sekund a skončila na posledním 67. místě ze závodnic, které do cíle dojely.
Všechny tyto sportovce spojuje jeden společný šlechetný cíl, a to přiblížit jejich národu zimní sportovní disciplíny a dokázat jim, že i oni se mohou kvalifikovat na OH.
A co nejvíce zaujalo vás na letošních OH v Soči?
napsal: Petr Mácal