Přebíjení nábojů nám pomůže ušetřit a užít si střebu naplno
Aktivních střelců je v České republice celá řada. Najdeme je v řadách lovců, sportovců, milovníků střelných zbraní i těch, kterým jde primárně o možnost vlastní obrany v případě ohrožení. Střelba ovšem je relativně finančně náročná aktivita, proto mnozí hledají způsob, jak snížit výdaje na minimum. A tím nejběžnějším je přebíjení nábojů.
Co znamená přebíjení nábojů
Přebíjení nábojů je výroba munice, při které znovu používáme vystřelené nábojnice. Můžeme tak ušetřit nemalé částky a dokonce i získat přesnější střelivo. Zejména u dražší munice je rozdíl v ceně výrazný a může přesáhnout i 50 %. Střelbu si tak můžeme užívat opravdu naplno. A ti, co patří mezi opravdové milovníky střelných zbraní, si navíc výrobu vlastních nábojů opravdu užijí. Měli bychom ovšem dbát na bezpečnost svou i ostatních a používat pouze kvalitní komponenty a profesionální nástroje.
Bez čeho se při přebíjení nábojů rozhodně neobejdeme?
- Pračka na nábojnice nám umožní suchou cestou vyčistit nábojnice, které budeme k výrobě munice používat.
- Přebíjecí lis vybíráme podle toho, jaké střelivo plánujeme přebíjet. Důležité je vzít při jeho výběru v potaz také to, jaké množství střeliva plánujeme vyrábět. Rozhodně se nevyplatí při výběru přebíjecího lisu přehnaně šetřit. Jedná se o investici na řadu let. Měli bychom také počítat s tím, že jakmile snížíme cenu za náboj a budeme si moci dovolit vystřílet více ran, pravděpodobně budeme i častěji a intenzivněji trénovat.
- Zápalky se nabízejí v různých provedeních i velikostech. Vybíráme je podle ráže konkrétní zbraně.
- Střelný prach je dostupný v řadě variant. Při jeho výběru je vždy vhodné poradit se s odborníkem. Některé druhy střelného prachu totiž zbraně zanášejí, navíc se dělí na tzv. rychlé a pomalé.
- Střely je možné zakoupit nebo i odlít doma. Pak je ovšem kvůli zachování bezpečnosti třeba použít profesionální nástroje.