Jak si vybrat oblek
Na tom, že muž v dobře padnoucím obleku působí sebevědomě, úspěšně a vyrovnaně, se asi shodneme všichni. Uvědomují si to i sami pánové, přesto mnozí z nich obleky nosit nechtějí. Cítí se v nich nepříjemně, připadají si v nich příliš upjatě, nejsou ve své kůži. Přitom za tohle všechno může jediné – špatně vybraný oblek.
Vybírat pánské obleky je nesnadný úkol. Mnohé manželky, přítelkyně či maminky by to jistě potvrdily. Pánové si je často berou s sebou, protože chtějí pomoct s výběrem, a mnohdy jde o zábavu na celé odpoledne. I když, o moc velké zábavě řeč být nemůže, celý proces výběru by se dal popsat spíš jako utrpení, a to pro obě zúčastněné strany.
Obsah článku
Jak si vybrat oblek
Je pravda, že při nákupu obleku si můžete připadat jako na minovém poli a často nesprávným výběrem způsobíte spíše faux –paus.
Základní pravidlo pro muže je uvědomit za jakým účelem si oblek pořizuji. Jiné požadavky bude mít teenager pro oblek do tanečních, zcela jiné představy o obleku bude mít magistrátní úředník, určitě jinak bude chtít vypadat ženich na svatbě a zcela z jiného soudku to bude o obleku na večerní události jako jsou například plesy.
Pravdou ale také je, že existují i univerzální obleky hlavně díky střihům, ale především díky materiálům. A takový univerzální oblek můžeme pomocí vhodných doplňků změnit pro danou událost( kapesníček, ozdobná vesta, plastron apod.)
Jde o to při nákupu obleku navštívit prodejce, kteří dokáží zákazníkovi vysvětlit všechna pro a proti a hlavně neberou zákazníka pouze jako zdroj peněz. Spokojený zákazník, kterému to sluší je vždy chodící reklamou a na to je nutné vždy myslet.
Průvodce měřením obleku
Již při vstupu do prodejny, pokud vás personál osloví“ jakou máte velikost?“ mějte se na pozoru.
Odborník již při letmém pohledu správně s odhadne výšku postavy a již by mu v hlavě měli naskočit správné velikosti zákazníka. A hned si vás zařadí do výškového horizontu . Jestli jste ještě cca 182cm vysoký nebo budete v prodloužených velikostech což je nad 188 cm a nebo naopak jste menšího vzrůstu 170 -180 cm.
Pro oblek je nejdůležitější střih. Dnešní moderní zaklínací slůvko SLIM ovšem nemusí slušet každému. Ne všichni muži mají štíhlou postavu a pak jsme tedy v koncích? Nemusíte smutnit jsou i jiné střihy, které dokážou skrýt naše nedostatky postavy. Můžeme se setkat s názvy regular, comfort apod.
Ramena a ramenní vycpávky
Ramenní vycpávky by neměli přesahovat vaše ramena!!!! Velmi často se stává, že muži silnějších postav v dobré víře, aby dokázali zapnout sako si kupují větší velikosti a pak se jim vycpávky dostávají daleko za ramena. Při laickém pohledu to vypadá jako generál s prodlouženými výložkami.
Tento problém není neřešitelný, ale musíte najít prodejce se střihy, které mají odpovídají velkost v oblasti ramen, ale přidávají do střihu přes břišní partie. Takový prodejci nejsou na každém rohu, ale platí pravidlo, kdo hledá najde.
Délka saka
Každý z vás asi viděl film Postřižiny, kdy město zasáhla vlna zkracování. A podobné je to i s obleky v dnešní době. Zkracuje se délka saka, zkracují se rukávy ale i nohavice. Ale znovu je třeba vycházet ze střihu obleku a kratší délka saka bude u střihu SLIM a extraSLIM naopak volnější střihy regular budou v délce přesahovat horní část hýždí.
Těsnost saka – znovu jsme u magického slůvka – střih. Sako ale nikdy nebude upnuté jako nějaké funkční tričko. Určitá volnost je potřeba, ale každý zákazník má jiné preference. Někdo chce být supersexy a někdo má radši pohodlí. Ale zásada přes kterou nejede vlak –zapínáme pouze horní knoflík saka!
Délka rukávu
Právě zde můžeme najít nejmarkantnější změnu. Dřívější pravidlo , že délka rukávu má být na rozhraní palce a ukazováku již neplatí. Podívejte se na některé starší fotografie obleků ( svatby před 15 lety). Vizuálně to z dnešního pohledu nepůsobí hezky. Navíc jsou v módě košile s manžetovými knoflíky a právě manžeta musí vykukovat 2-3 cm.
Délka nohavice
A tady dochází ke změnám a to hlavně díky střihu kalhoty. Doba kdy kalhoty obleku měly šíři více než 20 cm je pryč a s ní i pravidlo , že puk na zadní straně nohavice dosahoval do poloviny podpatku boty a na přední straně tvořil elegantní „harmoničku“. Dnes jsou kalhoty obleku podstatně užší a idální je když zadní strany nohavice končí cca 2cm pod zadním okraj polobotky.
Střih kalhot
Jednoduchý střih spíše úzké nohavice a v pase již nenajdeme žádné sámky( založená látka).
Knoflíky
Oblek se třemi knoflíky
Dnes najdeme spíše v starších filmech, výprodejích a nebo na vesnické zábavě. V moderních obchodech s obleky ho rozhodně nenajdete.
Oblek se dvěma knoflíky
Dvou knoflíkový oblek je dnes nejčastější prodávaný oblek. Vytváří hlubší „Véčko „což muže opticky prodlouží a hlavně vytváří štíhlejší dojem. Pozor ale na správný výběr střihu obleku- při nesprávné volbě hrozí rozevírání saka v hrudní oblasti.
Oblek s jedním knoflíkem
Oblek na jeden knoflík je velmi moderní volba. Tento oblek vytváří elegantní a ostrý vzhled. Módní výstřelek však není pro každého. Podmínkou je opravdu ideální a spíše štíhlá postava.
Rozparky obleku
Bezrozparkový
Ten je možné zařadit do škatulky stejně jako oblek se třemi knoflíky čili retro.
Jednorozparkový
Ještě před deseti lety zcela běžná záležitost, ale dnes se více ne90% obleků prodává s dvěma rozparky.
Dvourozparkový
Moderní střih rovná se 2 rozparky na zadní části saka. To je pravidlo. Z praktického hlediska zcela odpadlo to, že rozparek se při trošku problematické postavě rozevírá a naopak v případě 2 rozparku problém taktně schová.
Materiál obleku
Polyester – případ velmi levného obleku, kdy rozhodujícím faktorem je cena( oblek do tanečních).
Směs polyester viskóza – lepší varianta, které je sice již dražší ,ale přítomnost viskozy dělá oblek příjemněji nositelnější.
Vlna – nejlepší materiál pro obleky. Dnes speciální vlny s hodnotami super 110s,130s a nebo dokonce 150s ( hodnoty udávají průměr vlákna).
Do nejlepších obleků se může vlna kombinovat i s hedvábím a nebo například s elastenem.
Materiál obleků lze přirovnat koupi auta.
Někomu při vší úctě stačí DACIA SANDERO a někdo radši FERRARI.