Bílý, tmavý, nebo zlatý? U rumu však nejde jen o barvu!
Na trhu se v podstatě setkáte se třemi druhy rumů – světlými, zlatými a tmavými. Jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu se používají?
Orientujete se v rumech? Pokud ano, tak zřejmě víte, že rozdělují podle barvy, doby zrání, způsobu výroby i výrobní metody. Svou roli zde ovšem hraje i historie a původ rumu.
Světlé rumy
Světlý neboli bílý rum je čirý a s minimem přísad. Ve srovnání s rumem tmavým není tak chuťově výrazný, čímž se stává vyhledávanou ingrediencí přidávanou do spousty koktejlů. Mezi nejoblíbenější patří mojito (4cl bílého rumu, 3 dcl limetkové šťávy, 2 lžičky cukru, máta, soda a drcený led), cuba libre (5cl bílého rumu, 100 cl coca coly, osminka limetky, led) či Hemingway special (6 cl bílého rumu, 4 cl grapového džusu, 1,5 cl višňového likéru a stejného množství limetkové šťávy).
Tmavé rumy
V dubových sudech zrají rumy zlaté a tmavé. Na základě barvy se v minulosti odhadovalo stáří a kvalita rumu. Dnes se však tyto rumy často dobarvují karamelem, a typovat na základě jejich barvy jejich kvalitu je proto velmi obtížné. Tmavé rumy každopádně bývají chuťově velmi výrazné. Proto také byly oblíbeným nápojem námořníků. I mezi hnědými rumy však najdete ty, které se hodí do koktejlů – například Sailor Jerry.
Zlaté rumy alias jantarové
Zlatým rumům se také přezdívá rumy jantarové, popřípadě se jim říká „tekuté zlato“. To totiž v lahvích připomínají. Stejně jako rumy tmavé zrají v dubových sudech – ne ovšem tak dlouho jako rumy tmavé. Někde na pomezí mezi bílými a tmavými rumy také očekávejte jejich chuť. Tedy ne tak výraznou jako u rumů tmavých, ale výraznější než u rumů bílých. Pozor si však opět dejte na rumy, které svou barvu místo zrání v sudu získaly barvivy. Většinou je poznáte podle podezřele nízké ceny.
Už máte svého favorita? Pokud ne, chtělo by to vyzkoušet všechny, nemyslíte?