Jak pečovat o oblečení, aby déle vydrželo? Mikiny a svetry nevěšte na ramínko
Pořídíme si mikinu, oblíbíme si ji, ale za chvíli je plná žmolků a vytahaná. Klasický scénář, který asi zažila každá žena. Dámská mikina přitom už dávno nepatří jen do úboru do tělocvičny, ale je plnohodnotným členem běžných outfitů. Zaslouží si proto stejnou péči jako všechno ostatní prádlo. Existuje pár jednoduchých rad, které zajistí, aby naše oblečení vydrželo co nejdéle. Znáte je?
Obsah článku
Praní prádla: sledujte materiál
- Mikiny i svetry perte naruby. Povrch se neopotřebuje tak rychle a nebude žmolkovat. To platí i pro trička s potisky, bundy a kalhoty.
- Každý materiál se pere jinak. Zatímco bavlna je odolná, viskóza snese jen třicet stupňů, jinak se sráží. Funkční oblečení se ničí aviváží a sušením na slunci nebo na topení. Drahé a jemné materiály, jako jsou kašmír, hedvábí nebo satén, je lepší prát v rukách nebo v ochranných síťkách.
- Mokré prádlo nesmí zůstat dlouho zavřené v pračce. Tento nešvar zaměstnaných nebo nepozorných hospodyněk znehodnocuje materiál.
- Podprsenky se do pračky nehodí. Aviváž se ničí, bílá barva zešedne. Raději je pereme jen v rukách.
- Kdo se potřebuje zbavit skvrn od potu v podpaží, může vyzkoušet látku přeprat v neředěné citronové šťávě.
- Rtěnku na límečku zase pomůže odstranit lak na vlasy. Necháme ho chvíli působit a pak oblečení vypereme v pračce.
- Dávat džíny do mrazáku nám asi příliš nepomůže, ale prát bychom je měli naruby ve studené vodě a bez aviváže. Džíny se nežehlí, a když, tak na nízkou teplotu.
Sušení prádla: ne na přímé slunce
- Pokud je oblečení syté barvy, nesvědčí mu sušení na přímém slunci. Barva tak rychleji bledne a materiály se ničí.
- Mikiny a trička uhlaďte a pak je pověste v půlce přes šňůru. Můžete je rozložit i na větší plochu. Nebudou po usušení zmačkané, nevytahají se a kolíčky na nich nenechají stopy.
Věšení oblečení: chce to dobrá ramínka
- Svetry a mikiny nepatří na ramínka. Ta nadělají do úpletu důlky.
- Jemný materiál nebude klouzat na ramínkách s gumovými zoubky. Hodí se proto pro blůzky a šaty.
- Široká ramínka slouží pro saka, aby simulovala ramena dopředu.
- Jemné luxusní látky, jako je například hedvábí, se nesmí věšet na dřevěná nebo plastová ramínka. O ty se totiž může látka zachytit a vytahat pár nitek.
Skládání oblečení: pomůžou menší pyramidy
- Oblečení, které nepatří na ramínka, ale do komínků by mělo mít ve skříni dostatek prostoru. Trička, svetry, mikiny se mají skládat na sebe maximálně do pěti kusů. Předejdeme tak tomu, že se nám oblečení zhroutí na jednu nevzhlednou pomačkanou hromadu. A budou se nám lépe vyndávat i spodní kousky.
- Každý druh oblečení patří k sobě, neskládáme je pomíchaně.
- Podprsenky bychom měly vrstvit na sebe nebo pověsit do skříně. Nejčastější chybou je překládat vyztužené podprsenky napůl. Ničí se tím kostra a celá základní funkce podprsenky – tedy opora – padá.
Pozornost si samozřejmě nezaslouží jen oblečení. Správná péče je základ i pro udržení dobrého stavu našich bot a dalších doplňků. Ženy by určitě měly vědět, jak se postarat o své oblíbené kabelky. Zdá se to všechno jako maličkosti, ale ty můžou nakonec prodloužit život našemu šatníku a zajistit, aby kvalita oblečení zůstala co nejvyšší. Abychom nemuseli po chvíli zařadit mikinu do oblečení na doma a mohli ji bez rozpaků nosit i do společnosti.
Máte taky nějaké nešvary v péči o své oblečení? Nebo naopak osvědčené triky jak o co pečovat?