Jak vybrat chránič páteře aneb Bezpečnost na prvním místě
Mezi lyžaři a snowboardisty nacházejí stále větší oblibu chrániče páteře. A je to jedině dobře, neboť tzv. páteřáky, jak se jinými slovy chráničům říká, jsou důležitým bezpečnostním prvkem. Zvyšují vaši bezpečnost na svahu a chrání vás před vážnými úrazy. Při jeho výběru je však nutná zvýšená pozornost a důslednost. Je třeba zvolit správný typ i velikost.
Certifikace jako základ
Chránič páteře na lyže se na trhu vyskytuje v různých cenových hladinách i kvalitě. Na první pohled je těžké rozeznat ty kvalitní od levných napodobenin, proto si v prvé řadě všímejte jejich bezpečnostní certifikace.
Každý chránič, který úspěšně projde testováním, obdrží evropskou normu EN 1621-2, která je dělí ještě do dvou ochranných tříd. Chrániče 2 třídy nabízí lepší ochranné vlastnosti.
Provedení
Na trhu existují dva typy chráničů páteře – tvrdý a měkký. Oba mají stejnou certifikaci, a tedy i ochrannou funkci.
Tvrdé páteřáky mají vnější vrstvu z pevné skořepiny, čímž dodávají subjektivní pocit bezpečí. Skořepina je rozdělená do několika pohyblivě spojených segmentů, aby chránič kopíroval prohnutí páteře a umožňoval volný pohyb.
Měkké páteřáky získaly stejné ochranné vlastnosti jako ty tvrdé teprve nedávno. Jsou vyrobeny ze speciální hmoty, která je za normálních okolností poddajná a přizpůsobivá vůči tvaru těla, přičemž při nárazu okamžitě ztvrdne a pohltí úder. Měkké chrániče jsou pak také lehčí a pohodlnější.
Další parametry
Správná velikost i tvar chrániče je dalším důležitým aspektem výběru. Při jeho zkoušení se ujistěte, že vás nikde neškrtí a je vám pohodlný. Měl by pokrývat celá záda od úrovně ramen po bedra, až 5 cm nad kostrč. Dále můžete zvolit páteřák s nastavitelnými popruhy, či páteřák s přilnavou vestou.
Pokud vybíráte novou výbavu na lyže, ať už jsou to lyže samotné, oblečení, či třeba lyžařské boty, určitě zvažte i pořízení chrániče páteře. Při jakémkoliv výběru pak dbejte hlavně na kvalitu provedení.