Tetování vlasů mohou využít muži i ženy
Ačkoli představy o ženské a mužské kráse se dost radikálně liší, nikdo nepochybuje o tom, že oběma pohlavím sluší nejvíc zdravé, husté, silné vlasy. Bohužel matka příroda je nespravedlivá a nenaděluje je každému stejně; navíc muži plešatí, ženám vlasy s postupujícím věkem vypadávají a řídnou. Co se s tím dá dělat? Poslední dobou je ku pomoci k dosažení žádoucího ženského nejen zvětšení rtů či vlasová transplantace, ale i velmi populární technika tetování vlasů.
Obsah článku
Co má vlastně být výsledkem tetování vlasů?
Kdo zkoušel různé zaručené přípravky pro růst vlasů, ví své o jejich nákladnosti, náročnosti na používání a nízké účinnosti. Když nelze vlasům poručit, aby rostly, přichází na řadu kamufláž v podobě příčesků, paruk, účesů typu přehazovačky apod. Tetování vlasů neboli mikropigmentace je také kamufláží, ale daleko elegantnější a dokonalejší. Spočívá v tom, že se na pokožku hlavy vytetuje krátký, jakoby čerstvě oholený vlasový porost v místech, kde vlasy vůbec nebyly – na pleši, na koutech, které vytvořilo ustupující čelo, na jizvách po zranění po chemoterapii apod. Pokud se zbývající přirozené vlasy oholí do minimální délky, výsledkem bude dojem krátkého hustého porostu. Ten při běžném kontaktu nevzbudí žádné podezření, že jde o imitaci. Tetováním připomínajícím delší vlásky je zase vhodné „probarvit“ pokožku pod řídnoucími vlasy u žen – ta pak tolik neprosvítá. Protože je tetování umění, je možné do falešných vlasů nebo těsně v jejich blízkosti zakomponovat i nějaký vytetovaný obrazec, tak si nechává svou hlavu zkrášlovat zejména mladší generace.
Třikrát a dost aneb co to obnáší
Když se někdo rozhodne absolvovat proceduru tetování vlasů, čekají ho obvykle tři sezení. Jejich délka bude záležet na rozsahu plochy, která se bude tetovat. Pohybují se ale vždy v rozmezí několika hodin. Vytetovat všechno najednou není možné. Už proto, že je třeba postupně posuzovat, jak dobře se barva na různých místech chytá a jak přirozeně působí. Je jasné, že blonďatí a zrzaví musí barvu trochu změnit. Pozdější zásahy tatéra však jsou spíše korekcemi a bývají podstatně kratší než první sezení. Falešné vlasy vydrží zhruba 3 – 5 let, než zmizí úplně. Pro dokonalé zachování se další korekce doporučují cca po 2 letech.
Bezproblematické, bezúdržbové a desetinásobně levnější než transplantace
Pro jedince, který má zdravou pokožku hlavy, je tetování vlasů ideální volbou. Zákrok téměř nebolí, pro slabší povahy je možné domluvit lokální umrtvení. Obvykle do týdne se vše zahojí. Omezení jsou krátkodobá a týkají se mytí a barvení vlasů a pobytu na slunci. Jedinou starostí bude udržování zbylých původních vlasů v optimální délce; to platí především pro před zákrokem částečně plešaté muže. Ceny za tetování se pohybují v řádech několika tisíc korun, což je i při maximální tetované ploše a častých korekcích desetinásobně méně než při transplantaci vlasů.
Proč skrývat hlavu?
Když se židovská dívka z ortodoxní rodiny provdá, oholí si vlasy proto, aby krásou svého muže neodváděla od myšlenek na Boha. Podobně odvádějí od sebe pozornost jeptišky nebo muslimské ženy, které se zahalují skoro celé, pokrývku hlavy nevyjímaje. V našich zeměpisných šířkách se ale většina žen líbit chce, dokonce se to u nich předpokládá. Péče o vlasy u mužů již dávno není považována za marnivost. Jak zachytil režisér Forman v muzikálu Vlasy, účes je pro ně sebevyjádřením, symbolem svobody. Český underground a jeho příznivci vzkazovali svými vlasy komunistickému režimu, co si o něm myslí. Dnes, když tetování nepohoršuje snad na žádném kousku těla, je dokonalým způsobem jak spojit užitečné (zakrýt řídké vlasy) s módním (vyjádřit se pomocí tetování na místě, které nikdo nepřehlédne).
Jaký je váš názor na tuto úpravu? Postoupili byste ji? A jestliže ano, jak jste s ní spokojeni? Dejte nám vědět – napište komentář