V hlavní roli aktivní bezpečnost aneb Jak pečovat o čelní sklo vašeho auta?
O tom, že dokonalá kondice čelního skla je základem bezpečnosti za volantem, asi není pochyb. Bohužel právě tato část vozidla patří mezi součásti auta, které jsou téměř denně namáhány počasím, znečištěním a v některých případech bohužel i nehodami. Pojďme se proto společně podívat, jak si s péčí o čelní sklo vašeho auta nejlépe poradit.
Obsah článku
Musíme opravu prasklého čelního skla platit ze svého?
Začneme hned tím nejhorším scénářem, a to situací, kdy vinou nehody či obyčejného odlétnutého kamínku dojde k poškození čelního skla. V tuto chvíli naše myšlenky zpravidla směřují k částce, kterou za opravu či výměnu skla zaplatíme.
Přestože se na poškození čelního skla vztahuje povinné ručení, pro uplatnění škody je nutné mít kontakt na řidiče, který poškození zavinil, což rozhodně není pravidlem. Z toho hlediska se vyplatí havarijní pojištění, ačkoliv je u něj potřeba počítat s ponížením vyplacené částky o spoluúčast.
Pro nalezení té nejvýhodnější nabídky vám pomůže praktická kalkulačka havarijního pojištění, která umožňuje srovnání nabídek různých pojišťoven. Pokud chcete výdaje na případnou opravu a výměnu čelního skla minimalizovat, rovněž doporučujeme doplnit havarijko také připojištěním čelního skla.
Dbejte na čistotu
Ať už se rozhodnete čelní sklo připojistit, či nikoliv, naprostým základem aktivní bezpečnosti je čistota skla. Do jeho mytí bychom se měli pouštět až v závěru údržby celého auta, aby nedošlo k jeho opětovnému zašpinění při oplachování karoserie. Zároveň se vyhněte čištění skla na přímém slunci a v horku – rychlé odpařování vody povede ke vzniku nevzhledných skvrn, které by vám zbytečně přidávaly práci s rozlešťováním.
Vsaďte na preventivní ochranu skla
Pokud jste až dosud spoléhali na jarovou vodu, zkuste při příštím čištění čelního skla vsadit na speciální přípravky s nanočásticemi. Ty sklo nejen dokonale vyčistí, ale zároveň fungují jako forma prevence před dalším znečištěním. Jednoduše na skle vytvoří tenkou vrstvu, která odpuzuje vodu a zároveň je odolná dalším vnějším vlivům. Ochrání tak sklo vašeho auta nejen před smogem a mastnotou, ale také například před zbytky hmyzu či ptačím trusem.
K ochraně skel před znečištěním rovněž přispívá vhodně zvolená směs do ostřikovačů. Nejlevnější varianty jsou totiž zpravila založené na bázi metanolu, který ničí lišty stěračů a pryžové těsnění. Rozhodně se tak vyplatí připlatit si za kvalitu.
Nezapomínejte na stěrače
Dokonalá kondice čelního skla však nezávisí pouze na pravidelném čištění. Zejména kvůli prevenci opětovného znečištění skla je nutné zbavit nečistot také stěrače, případě zkontrolovat stav gumového těsnění. A pokud s výměnou stěračů nemáte zkušenost, zde naleznete mimo jiné také praktický návod, jak na to.