Jste bez energie? 5 tipů, jak se zbavit podzimní únavy
Venku se začíná ochlazovat, dříve se stmívá a vy máte pocit, že byste dokázali prospat celé dny? Nejste v tom sami. Úbytek energie, vyčerpanost a melancholická nálada trápí na podzim spoustu lidí. Podívejte se na 5 tipů, které vám pomohou zatočit s podzimní únavou!
Na podzim všechno tak trochu zpomalí a utichne. Stromy opadají, příroda se ukládá k zimnímu spánku. A my bychom chtěli také. V dnešní době se od nás ovšem očekává, že budeme neustále podávat stoprocentní výkon, bez ohledu na únavu nebo splín. I když se vám občas zdá podzimní únava nepřekonatelná, tyto jednoduché tipy vám pomohou dobít energii.
Obsah článku
Pořádně se vyspěte
Jste unavení? Tak si jednoduše odpočiňte! To neznamená, že máte strávit celý den v posteli, ale pravidelný spánek a příležitostný odpolední šlofík dokážou zázraky.
Na podzim je dostatečný spánek důležitější než kdy jindy. Ideální doba spánku se u každého trochu liší, ale za ideální rozpětí se u dospělých považuje 7–9 hodin nočního spánku.
Pokud na vás po obědě padá taková únava, že se nedokážete na nic soustředit, klidně si trochu zdřímněte. Odpolední šlofík by ale neměl trvat déle než 10–20 minut.
Vyrazte na čerstvý vzduch
I když se vám v sychravém podzimním počasí nechce vůbec nikam, procházka na čerstvém vzduchu je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.
Pobyt na vzduchu pomáhá snižovat úzkost, posiluje imunitu a zlepšuje náladu. Navíc venku pochytáte to málo slunečních paprsků, které ještě zbyly, a to vám rozhodně dodá energii.
Hýbejte se
Do práce i z práce chodíte za tmy a jediné, co chcete po celém dni dělat, je sednout si doma na gauč? Uvidíte, že když se překonáte a zacvičíte si, budete se cítit mnohem lépe.
Ideální volbou je samozřejmě pohyb venku, např. běh nebo cyklistika, protože spojuje benefity cvičení a pobytu na čerstvém vzduchu. Pokud se vám ale ven opravdu nechce, můžete si jít třeba zaplavat do bazénu nebo zacvičit do posilovny.
Jezte vyváženě
V létě se zdravé stravování zdá o něco snadnější. V horkém počasí je přirozené zvolit raději salát než svíčkovou. Na podzim je to naopak. Pokud si dopřáváte těžká jídla a sladké dezerty, můžete očekávat, že na vás nevyhnutelně dolehne únava.
Vyhněte se na podzim potravinám, které obsahují hodně cukru nebo soli, smaženým jídlům a vysoce zpracovaným potravinám. Vynechte i sladké limonády a energy drinky. „Nakopnutí“, které vám dodají, je pouze dočasné, a z dlouhodobého hlediska jen přispívají k únavě a zdravotním problémům.
Do svého jídelníčku zařaďte především ovoce a zeleninu, libové maso, ryby, celozrnné pečivo, ořechy, avokáda a olivový olej.
Doplňte vitamíny
Se změnou stravy často přichází i úbytek vitamínů a minerálů. Ať se snažíme sebevíc, sezónní ovoce a zelenina mizí z obchodů, a získávání potřebných živin ze stravy je tak těžší a těžší. Nedostatek vitamínů je častou příčinou únavy, a na podzim jsme navíc vystaveni nejrůznějším bacilům, se kterými bez pravidelné dávky vitamínů nemůžeme bojovat.
Na podzim není od věci doplňovat potřebné vitamíny a minerály formou doplňků stravy. Úplný základ, kterým byste se měli vybavit na podzim a zimu, jsou vitamín C, vitamín D3 a zinek. Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá tělu vstřebávat důležité živiny a podporuje imunitu. Zinek zkracuje dobu onemocnění, když už vás nějaké to nachlazení přeci jen skolí. Vitamín D vám zvýší odolnost proti virům a posílí imunitu. V létě ho máme dostatek díky slunečnímu záření, ale na podzim a v zimě je potřeba ho doplňovat. Kromě tabletek můžete déčko získat konzumací ryb a mléčných výrobků.
Co když nic nezabírá?
Cvičíte, jíte zdravě, dostatečně odpočíváte, a přesto se nemůžete zbavit únavy? Může se jednat o vážnější problém.
- Pokud vás podzimní splín zasáhl do takové míry, že nezvládáte normálně fungovat, je potřeba to řešit. Nejspíš už se nejedná o běžnou podzimní únavu, ale tzv. sezónní afektivní poruchu. Pro tuto poruchu jsou typické změny nálady, únava, nízká energie a příznaky podobné
- Jste unavení, bolí vás hlava a občas je vám až na omdlení? Pokud takový stav přetrvává dlouho a bez ohledu na roční období, může se jednat o tetanii. Tetanie bývá nejčastěji způsobena nedostatkem hořčíku a může způsobovat křeče, závratě a hyperventilaci.
- Únava vám brání v základních činnostech, ráno si nepřipadáte vůbec odpočatí a nemáte chuť dělat ani, to co vás dříve bavilo? Podobné příznaky má chronický únavový syndrom. Často se objevuje náhle a postupně se může zhoršovat.