Skvělý trek začíná skvělými botami!
Chystáte se na pěší túru? A kvalitní turistickou obuv máte? Bez ní se do náročného terénu vůbec nepouštějte!
Máte rádi vysokohorskou turistiku? Rádi si dáváte do těla v náročném terénu? Nejste sami. Obliba letní vysokohorské turistiky stoupá. Krásně se při ní totiž čistí hlava. K tomu aby se z pobytu v náročném terénu nestala noční můra, je zapotřebí se a něj náležitě vybavit. Naprostým základem je kvalitní funkční oblečení a obutí. Na to se v tomto článku zaměříme.
Obsah článku
Treking si žádá pečlivou přípravu
Turistika v náročných oblastech se označuje pojmem treking. Doslova se jedná o pobyt v nezkrotné přírodě nezávisle na počasí. Turistu tak může být bičován silným větrem, deštěm a zdolávat strmé svahy ve vysoké nadmořské výšce. To vše na něj klade dost vysoké nároky, na něž je vhodné se připravit. V první řadě kritickým okem zhodnotit své schopnosti a síly a nepouštět se do akcí, které nezvládne. Nevyplácí se ani být turistou samotářem. Ve dvou nebo přímo ve skupince se to nejenom táhne líp, ale také to je bezpečnější.
Pohodlí a stabilita
V největším zápřahu při trekingu jsou chodidla a nohy. Proto byste jim měli dopřát kvalitní obuv, která jim zajistí pohodlí a stabilitu. Turistická obuv by měla být dostatečně pružná a prodyšná. Svého nositele by měla ochránit před nepříznivými vlivy počasí i zraněním. Na základě jakých parametrů ji vybrat?
Jakou velikost?
Tím nejdůležitějším faktorem je samozřejmě její velikost. Nevycházejte ale ze své běžné velikosti. Mějte na paměti, že chodidla po delší fyzické námaze mají tendenci otékat. A také se do nich nosí silnější ponožky. Proto by trekové boty měly být minimálně o číslo větší než vaše běžná obuv. Nezaměřujte se ale jen na délku chodidla. Mnohem důležitějším parametrem je dílka vnitřní stélky, která by měla být alespoň o 1,5 cm delší.
Prodyšné kožené
Dalším důležitým parametrem při výběru trekingových bot je jejich materiál. Ten volte s přihlédnutím k sezoně, v níž je budete používat. Pro mírnější letní výšlapy lze doporučit prodyšné kožené turistické boty zabraňující nadměrnému pocení chodidel. Tyto boty bývají lehké, odolné a k tomu si i snadno čistí. Potůčkům a tůňkám se ale vyhýbejte. Protože nejsou voděodolné, tak se snadno promočí.
Voděodolné s membránou
Budete-li se brodit řekami a potoky, zaměřte svou pozornost na boty s voděodolnou membránou, která zabraňuje proniknutí vody do útrob boty a zároveň odvádí vlhkost z boty ven. Mějte ale na paměti, že tento typ obutí vyžaduje pravidelnou péči. Základem je důkladné čištění následované impregnací, která na povrchu boty vytvoří hydrofobní vrstvu. Právě ta ji činí voděodolnou.
Jaký tvar?
Na výběr máte boty nízké, nebo kotníkové. Odpověď na otázku, jakou zvolit, primárně závisí na náročnosti terénu. Na nenáročný letní výšlap po převážně rovném terénu můžete bez obav vyrazit v nízkých a prodyšných turistických botách. Dlouhé, náročné a členité trasy si ale přímo říkají o trekovou obuv kotníkovou, která dobře fixuje a zatepluje kotník, a to i v zimě a dešti. Na trhu ale najdete i vysoké trekové boty doporučované pro pohyb po zasněžených, mokrých a kluzkých površích. Skvěle totiž stabilizují i hlezenní kloub.
Jakou značku?
Renomovaná značka bývá známkou kvality. Proto pro turistické boty nechoďte do tržnice, ale do specializovaného obchodu. Sázkou na jistotu v tomto ohledu je outdoorové obutí značky BOSP, v jejímž portfoliu najdete nejenom turistické boty z těch nejkvalitnějších materiálů, ale i další výbavu pro vaše nohy. Je pravda, že za kvalitní turistickou obuv si něco připlatíte. Věřte ale, že vložených finančních prostředků nebudete litovat. Jedině kvalitní turistické boty vás budou dlouho a dobře chránit. Ty od značky BOZP tedy stoprocentně.