Workoholismus a jeho příznaky – Poznejte zda se to netýká i vás!
Trávíte v práci více jak 12 hodin? Pak splňujete jeden z příznaků workoholismu! Zjistěte, jaké jsou ty další!
Workohlismus je chorobou, která vlastně spíše závislostí na práci, kterou si dotyční vůbec neuvědomují. Workoholismus se může týkat každé věkové kategorie, nejvíce však vzniká u lidí, kteří pracují mentálně.
Berte to vážně!
Pokud vás vaši přátelé a blízcí začnou upozorňovat na to, jak moc pracujete, měl by jste se zamyslet, zda to tak skutečně není. Závislost na práci totiž může vést k mnoha zdravotním i psychickým problémům a skončit u syndromu ‘’vyhoření’’.
Jaké jsou příznaky závislosti na práci?
Nemám čas, pracuji!
Pokud trávíte v práci 12, 14 nebo dokonce 16 hodin, je něco špatně! Někteří jedinci si dokonce i po tak dlouhé době v práci nosí ještě další pracovní úkony domů. Známkou workoholismu jsou také časté výčitky z toho, že jste nezvládli to, co jste měli, že vaše práce nebyla efektivní, i když ve skutečnosti byla apod.
Dovolená? Už pár let ne…
Je absolutní nesmysl odkládat odpočinek a dovolenou na později, na jiné roční období, na další rok atd. každý potřebuje nějakou dobu, kdy zrelaxuje tělo i mozek, kdy neřeší žádné pracovní povinnosti atd. Bez potřebného odpočinku jde pracovní výkon dolů, ztrácí se kreativní myšlení nápaditost.
Ztráta kontaktu s okolím
Začne to tím, že přestanete chodit se svými kamarády na pivo, přestanete provozovat své koníčky. Omezíte kontakt se svou rodinou a nakonec už nebude žádný sex ani společně trávené chvíle s přítelkyní, čekat můžete jen hádky, vyčítání a dusnou atmosféru..
Myšlenkami stále u práce
Když už se stane, že vyrazíte mimo svůj domov a práci, jen těžko si víkend na horách nebo pobyt u moře užijete. Kufr budete mít plný komunikačních prostředků, jako mobil, notebook apod. Místo zážitků budete mít v hlavě jen to, co je třeba udělat.
Zdraví
Přesčasy v práci časem způsobí fyzické i psychické následky. Mezi prvními vás začne trápit migréna a bolest hlavy, špatné nálady, následují žaludeční problémy, vysoký krevní tlak, nechuť k sexu, deprese a kardiovaskulární onemocnění.
Je skvělé, když vás vaše práce baví, ale je třeba ukočírovat hranici mezi workoholismem a oddanému věnování se.