Barytonové kytary – pro ty kdo hledají originalitu v tvrdší muzice
Zkoušíte si kvůli tvrdším hudebním stylům podladit kytaru hlouběji, ale máte pocit, že se Vám struny jaksi moc prověšují? Máte rádi zastřenější temnější zvuk a výrazně oddělené tóny kytary, které mají takovou zvláštní téměř až sedmdesátkovou patinu, pak sáhněte po barytonu.
Uvidíte, že Vás unikátní zvuk tohoto nástroje překvapí a dodá Vaší hudbě další rozměr. Není divu, že se barytonové kytary nacházejí ve výzbroji mnoha slavných kytarových es, zejména z ranku moderního rocku a metalu, nicméně, co je vlastně na barytonových kytarách tak unikátní?
Předně barytonové kytary nejsou vynálezem moderní doby, zejména country hudba a některé odnože tradičněji zaměřeného amerického folku, tento typ kytar rády využívaly díky jejich vyšší hlasitosti a jakoby výraznějším akordům. Tajemství tohoto efektu spočívá v tzv. menzuře kytary, což je vzdálenost mezi jednotlivými pražci, která má zároveň vliv i na délku krku. Tyto kytary mají tedy o poznání delší krk a větší pražce a blíží se někam spíše k basové kytaře. Velmi jednoduše je možné říci, že basová kytara je vlastně klasická kytara, které se vydala na půl cesty k base.
Obvyklá menzura u barytonových kytar je přibližně 704 mm, což je asi 27 palců. Díky této delší menzuře má barytonová kytara jakoby hlasitější zvuk s mnohem výraznějšími tóny, které se v akordech tolik neslévají, což je způsobeno i hlubším laděním konkrétně H-E-A-D-Fis-H. Krom výraznějšího kreslení tónů Vás u barytonky samozřejmě překvapí i hlubší naladění a taková zvláštní zastřenost, která invokuje jednak grungeové balady raných 90. let, anebo obskurnější country let 70.
Nicméně se z minulosti přesuňme do pozdních devadesátek, kdy přišla nová vlna moderního metalu, tzv. nu metal, kdy vycházel zčásti z aktuálních fúzí metalové hudby s ethno (Sepultura), elektro (Fear Factory, Pitchshifter) nebo hardcore či rapovými prvky spolu s poctivým vlivem tehdy doznívajícího grunge. Přes všechny vlivy, které na mladé kapely kolem roku 1996 působily, je možné počátky této vlny vystopovat k poměrně konkrétní spolupráci skupiny Korn s producentem, který rád porušuje zaběhnutá pravidla, Rossem Robinsonem. Byl to právě Ross Robinson, který dokázal ze sedmistrunných kytar a podladěné basy vytáhnout novou rytmiku a melodiku, které stála u zrodu nového stylu. Sedmistrunné kytary sice hrají pěkně, ale tvrdší polohy vylezou zejména díky jedné vrchní struně, co tedy dělat, když chci do své hry zapojit i grungeový feeling a panterovskou jižasnkou melancholii v rámci celého nástroje? Odpovědí se staly opět nalezené barytonové kytary.
Jeden z velmi dobrých příkladů barytonové kytary je model PRS SE Mike Mushok Baritone SB, který společnost PRS guitars vyrobila spolu s kytaristou klasické numetalové skupiny Staind Mikem Mushokem, a která je aktuálně v nabídce hudebního eshopu www. kytary.cz. Mahagonové tělo, lepený javorový krk a 22 pražců Vám spolu se dvěma humbuckery umožní poznat hlubší kytarové polohy a to ať v polohách čistého zvuku nebo naopak tvrdší valivější riffování při silném zkreslení. Zvuk je to netypický, inspirativní a jistě potěší srdce každého kytaristy vyznávajícího tvrdší styly. Nějakých 8 cm krku navíc oproti běžně konstruované kytaře je sice na celkovém dojmu z hraní docela znát, nicméně za nové zvukové možnosti Vám to jemný nezvyk na začátku určitě stojí. Proto se neostýchejte zajít se podívat přímo na prodejnu obchodu kytary.cz a nějakou fajnovou kytaru si klidně vyzkoušejte. Zařadíte se tak do dobré společnosti kapel jako Staind, Korn, Soulfly, Slipknot, Sepultura, a další klasikové moderního metalu.