Běhání v noci – Co vše k němu potřebujete?
Vadí vám, jak na vás lidi koukají, když se při běhu snažíte shodit nějaké to kilo a zlepšit celkovou kondici? Nejen kvůli většímu soukromí stále přibývá nočních běžců. Zjistěte, co všechno k běhu po tmě potřebujete.
Výhody nočního běhání jsou jasné, člověk potká mnohem méně čumilů, kteří by hodnotili propocené a poslintané triko nebo váš rudý obličej. Také konečně vyřešíte problém s tím, že nestíháte sport během dne. Takové večerní proběhnutí rovněž funguje jako ty nejlepší prášky na spaní.
Abyste mohli s touto stále oblíbenější aktivitou začít, je třeba si pořídit určité věci. Poradíme, které!
Obsah článku
Běh v noci
Mezi klusáním ve dne a běháním v noci není až takový rozdíl. Stále je třeba rychle střídat nohy, pravidelně dýchat a držet rovná záda. To, co je zásadní změna je viditelnost. Noční běh tedy přináší několik změn a zásad, kterým je nutné věnovat pozornost.
1. Oblečení a boty
I když jsou letní večery teplé, je nezbytné myslet na to, že slunce vás cestou nezahřeje. Aby vám už v polovině trasy nebyla kosa, oblékněte kvalitní funkční oblečení, které udrží optimální teplotu těla. Volte dlouhé běžecké kalhoty, triko a lehkou běžeckou bundu. Stejně tak jako v případě běhu ve dne, i v noci jsou boty základ. Tvrdost běžeckých bot se řídí terénem. Na louku, do lesa a nerovného terénu si pořiďte trekové boty pánské. Na tvrdém asfaltu využijete obuv s vyšší, pružnější a silnější podrážkou.
2. Bez čelovky ani krok
Jste milovník samoty a klidu, ve tmě platí, pravidlo vidět a hlavně být viděn! I když si poslepu zvládnete zavázat tkaničky, s kořenem přes cestu počítat nebudete. Sáhněte pro turistické vybavení, čelovka zajistí bezpečí zejména při běhání v nerovném terénu nebo na silnici. Neosvětlenému nočnímu běžci na frekventované silnici hrozí srážka s autem, více něž kdy jindy.
Kvalitní čelové světlo s dostatečnou výdrží a velkým dosvitem doplňte odrazkami a reflexním oblečením.
3. Brýle
Úletem není ani ochrana v podobě brýlí. Sluneční tedy nebudou to pravé ořechové, ale sportovní obroučky můžete lehce vybavit čirým sklem. To zabrání náletům hmyzu na vaše oči i vypíchnutí oka větvemi stromů.
4. Myslet na obranu není ostuda
Tma schová váš zafuněný obličej stejně tak i útočníka. I v případě, že nejste žádná křehká cvičenka, pepřový sprej se rozhodně vyplatí sebou mít. Potkat bandu agresivních týpků nemusí být žádná náhoda a vám se nemusí podařit utéct. Sprej může při konfliktu výrazně pomoc.
5. Mobil
Nechcete, aby vás někdo při tréninku rušil? Chytrý telefon doma nenechávejte hned z několika důvodů. Zvonění se dá lehce vypnout. Ovšem jiných funkcí telefonu využijete a ještě rádi. Zvláště pokud se ztratíte při běhu na novém okruhu. GPS i tísňové volání prokáže cennou službu. Navíc můžete využít chytrých aplikací, měřících tep, rychlost, km atd. Navíc pokud cestou potkáte otevřenou osvěžovnu a běh se vám lehce protáhne, vaše přítelkyně ocení zprávu, že jste v pořádku.
Mobilní telefon má stejně jako v případě čelovky svůj význam.
Běháte v noci?