Alkoholismus – Největší mýty o závislosti na alkoholu
Myslíte si, že alkoholik má vždy podoby životní ztroskotance a vagabunda? Pak si přečtěte nejrozšířenější mýty o alkoholismu, možná budete překvapení, kolik obecně rozšířených názorů, které se závislosti na alkoholu týkají, je mylných.
5 mýtů o alkoholismu
1. mýtus – Alkoholici jsou jen životní ztroskotanci
Podle posledních výzkumů se alkoholiky stávají mladí úspěšní lidé, nejčastěji studenti vysokých škol. Dalšími v žebříčku nejvíce závislých jsou dobře zajištění, profesně úspěšní manažeři ve středním věku. Dále pak matky a otcové ve věku 30 let a na konci pomyslného seznamu se umístili lidé bez domova apod.
2. mýtus – Alkoholik musí být denně pod vlivem
Pokud se utěšujete tím, že do hospody chodíte jen dvakrát do týdne, a tak být rozhodně alkoholikem nemůžete, obelháváte sami sebe. Člověk, který je závislý na konzumaci alkoholických nápojů může ‘’špičky’’ rozložit do několika týdnů, kdy dlouhou dobu nepije nic a poté se konzumace stane nekontrolovatelná. Označení alkoholismus není jen o tom, zda jste denně pod vlivem, v úvahu se berou všechny možné faktory.
3. mýtus – Alkohol zvyšuje sexuální výkonnost i chuť na sex
Myslíte si, že díky alkoholu získáte větší chuť ‘’sexovat’’ a zároveň zvýšíte svůj výkon v posteli? Opak je pravdou, čím více alkoholických nápojů vypijete, tím více si snižujete schopnost vnímání sexuálních stimulů. Jedině v čem vám konzumace alkoholu pomůže, je odstranění mentálních zábran, které však nepříznivě ovlivňují sexuální výkon. Hrozí také neschopnost erekce.
4. mýtus – Alkohol vám doplní energii
I když vám přijde, že alkohol vám dodá energii, opakem je, že po konzumaci budete spíše utlumení. Alkohol zpomalí vaše vnímání, vyjadřovací i pohybové schopnosti, myšlení i reakce. Alkohol odbourá vaše mentální zábrany, díky tomu pak člověku přijde, že má více energie.
5. mýtus – Alkohol zahřívá organismus
Pijete alkohol, aby jste během zimního počasí zahřáli? Ve skutečnosti tím podpoříte rychlejší ochlazení organismu v důsledku rychlého proudění krve pod kůží. Právě zrychlené proudění krve vám dodá v první chvíli pocit tepla, který však není ‘’skutečný’’.