Andropauza – Poraďte si s mužským přechodem!
Zjistěte, vše podstatné o mužském přechodu a buďte na toto životní období připraveni.
O menopauze, jako o ženském přechodu se mluví i píše snad všude. Ženy dostávají nespočet laických i odborných rad, jak se s návaly horka i hormony vypořádat.
Ale co muži a jejich andropauza nebo-li mužský přechod? I mužská část populace se musí vyrovnávat s hormonálními změnami a sexuální výkonností.
I muži se musejí vyrovnávat se svým přechodem. Přečtěte si, na co se připravit a s čím se vyrovnávat?
Obsah článku
Jaké jsou projevy a příznaky andropauzy?
Co vlastně nastartuje mužský přechod? Je to pokles produkce pohlavního hormonu, který se nazývá testosteron. Dochází k tomu už od 30 roku života muže, ovšem problémy se začnou vyskytovat až okolo padesátky.
Projevy se liší muž od muže. U někoho se ani nepozná, že si andropauzou/přechodem prochází, u jiného je to znatelné až příliš. Je to zcela individuální záležitost. Obecně lze říci, že k běžným projevům patří snížení fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, což v praxi znamená ztrátu chuti do života, deprese, střídání nálad, nervozní chování, špatné spaní, podráždění atd.
Mužský přechod přichází pozvolněji, o to těžší je jeho rozpoznání.
Chuť k sexu
Ptáte se, jak je to se sexem během a po andropauze? Roli hraje celá řada faktorů, mezi který patří například zdravotní stav dotyčného, konkrétně jeho zdravotní problémy a případná onemocnění, která k vyššímu věku prostě patří.
Problém s erekcí je dán zhoršenou funkcí cév okolo penisu
K andropauze patří snížení sexuálního apetitu, které je navíc doprovázeno s poruchami erekce. Obvyklé jsou i případy, kde se erekce dostaví, ovšem jen na krátkou dobu. Někdy je erekce velice slabá nebo vůbec žádná. Plnohodnotná erekce závisí na mnoha věcech, především však na produkci testosteronu a funkci cév.
S věkem a životní stylem muže dochází ke zvýšení cholesterolu, jenž zhoršuje prokrvení, na to jako první reagují cévy okolo penisu. V případě, že nejsou cévy intimní oblasti dobře prokrvovány, erekce se jen těžko dostaví. obtíže s erekcí je třeba brát vážně i z toho důvodu, že může jít o varovný signál pro hrozící infarkt myokardu. Důležité je nebrat své zdravotní “nepohodlí“ na lehkou váhu a jít za odborníky.
Další faktor, který se podepisuje na špatné erekci je stres a narušená psychická pohoda, k čemuž dochází v důsledku hormonálních změn andropauzy.
Problémy erekce lze řešit, o způsobu léčby se raďte se svým lékařem.
Jaká je prevence a léčba andropauzy?
Mužský přechod se léčí pomocí testosteronové terapie, která však není příliš rozšířenou a známou. Obecně se doporučuje zdravý životní styl, bez cigaret a alkoholu. Nic nezkazí ani aktivní pohyb, pestrý jídelníček i pravidelný pitný režim.
Máte příznaky andropauzy?