Bolest hlavy – Co za ní stojí?
Za příčinami způsobující bolest hlavy mohou stát různé důvody. Bolest hlavy rozeznáváme primární a sekundární. Primární bolesti hlavy způsobují neurochemické změny v mozku, může se jednat například o migrénu.
Naproti tomu sekundární bolest hlavy bývá způsobená následkem onemocnění po úrazu hlavy, různé infekce, změny intrakraniálního tlaku nebo nádorového onemocnění hlavy.
Bolest hlavy je symptom a může signalizovat závažné onemocnění. Různé poruchy a nemoci mohou zapříčinit prudké bolesti hlavy. Může se jednat o zvýšený krevní tlak, onemocnění plic, srdce, anémie, poruchy spánku a záněty kloubů. Je důležité vystopovat charakter bolesti. Zda je bolest hlavy tupá, pichlavá, návalová, ostrá.
Dále zda hlava pobolívá při určitých situacích, denních či večerních hodinách apod. Tyto skutečnosti pomáhají určit příčinu bolesti a její následnou léčbu. Pokud vaše problémy přetrvávají, je dobré si vést o tom záznamy.
Co je to migréna?
Je chronické onemocnění, které je záchvatovité a způsobuje pulsující bolest hlavy. Postiženého doprovází nevolnost, zvracení, úzkost, vyčerpanost. Protože tyto prudké ataky mohou trvat až 72 hodin. Migréna bývá rovněž doprovázena zvýšenou citlivostí na světlo a zvuky. S jakoukoliv zvýšenou aktivitou se stav postiženého zhoršuje. Vhodnou léčbu je dobré konzultovat s lékařem.
Bolesti hlavy způsobené stresem a vyčerpáním
Nejedná se o tak nepříjemný rozsah, jako je tomu u migrény. Většinou vás bolí hlava, ale nedělá se vám zle. Stačí se dostat do klidového režimu, dát obklad, bylinkový čaj a v nejhorším sáhnout po prášku.
Léčba bolesti hlavy
Závisí na odhalení příčiny a typu bolesti hlavy. Většinou se podávají analgetika, jako jsou ibuprofen, aspirin a jiné volně dostupné léky. Mezi další možnosti patří léčba kyslíkem, dostatečný přísun vitamínu a minerálu, odpočinek, relaxace, fyzická aktivit, studené obklady, změna stravovacích návyků a bylinky.
Bolí vás často hlava?