Čeští favorité na hrách v Paříži: Kdo skutečně získá medaili?
Přesně po sto letech se největší sportovní událost vrátila do Paříže. 26. července se tu zahajovalo monumentálním ceremoniálem a podobně monumentální ceremoniál celou akci 11. srpna uzavře. Mezitím budou o cenné kovy bojují tisíce sportovců, včetně 111 Čechů.
Česká výprava ve Francii upoutala už módní kolekcí. Všichni naši sportovci ale doufají, že se jim podaří zarezonovat médii především díky svým výkonům a ne díky tomu, co mají na sobě. Vždyť jde o akci, která se koná jen jednou za čtyři roky (letos výjimečně tedy po třech letech) a kde se potkávají sportovci ze všech různých zemí, sportovních odvětví a disciplín. Existuje přitom jen málo sportů, kde nejde o nejprestižnější událost vůbec. Většina sportovců naopak bere hry v Paříži jako vrchol své kariéry a obětuje jim mnoho měsíců a let tvrdé dřiny.
Jako pokaždé, i letos budou největší sběratelé cenných kovů pocházet z Číny, z USA, z Japonska či z Velké Británie. Právě tyto země opanovaly první čtyři příčky medailového žebříčku zemí před třemi lety. Všechny získaly přes padesát medailí. Naopak minule páté Rusko kvůli invazi na Ukrajinu svou výpravu do Paříže vyslat nemohlo.
Česká republika obhajuje celkem 11 cenných kovů, z nichž čtyři byly ty vůbec nejcennější. Odborníci se shodují na tom, že podobný počet medailí by Čechům mohl zacinkat i letos. Víte, kdo z našich patří mezi časté sportovní tipy sázkových kanceláří?
Obsah článku
Atletika
Královna sportu samozřejmě ani v Paříži nemůže chybět a Češi se na olympijském tartanu určitě neztratí. V tuto chvíli sice nemáme mezi atlety nikoho, kdo by válcoval zbytek světa, ovšem cinknout by to rozhodně mohlo. Tradičně silnou českou disciplínou bude oštěp. Nikola Ogrodníková získala na loňských Evropských hrách v Krakově stříbrnou medaili a rozhodně patří do širší světové špičky. Ještě více horkým želízkem v ohni je pak Jakub Vadlejch, který obhajuje stříbro z minulých Her.
Vodní sporty
Českým rodinným stříbrem, které bychom určitě rádi přetavili ve zlato, jsou vodní sporty. Vodní slalom i rychlostní kanoistika se často starají o pořádný medailový příděl na české konto, a tak se očekávalo, že letošní rok by neměl být výjimkou.
Z divočící vody chtěl medaili vytáhnout Jiří Prskavec. Jeden z nejlepších kajakářů světa obhajoval zlato a v Riu v roce 2016 získal bronz. Bohužel obhajoba se nepovedla a Prskavec medaili nezískal.
Nebyl ale jediný, kdo obhajuje. Stříbrnou medaili v Tokiu získal i kanoista Lukáš Rohan, který přitom nepatřil mezi favoritům. Ani tomu se však závod nevyvedl.
Kdo k favoritům naopak patří, to je kanoista Josef Dostál, který by rád rozšířil svou medailovou sbírku, která zatím čítá čtyři cenné kovy. Rád by ji naopak založil jeden z nejlepších rychlostních kanoistů současnosti Martin Fuksa. Zatím pod pěti kruhy nasbíral jen dvě pátá místa, což určitě neodpovídá jeho kvalitám.
Střelba
Dalším parádním českým sportovním odvětvím je střelba. Zlato v trapu obhajoval Jiří Lipták a i letos tak patřil mezi favority ve střelbě na pohyblivé terče. Bohužel se mu úspěch nepodařilo zopakovat. Trápil se i Petr Nymburský, naopak šanci ještě má Jiří Přívratský.
Judo
Když se v Čechách řekne judo, většina lidí si vybaví jen dvě jména – Koudelka a Krpálek. Zatímco první jmenovaný se v Paříži celkem logicky nepředstaví, ten druhý byl vidět už při zahajovacím ceremoniálu, kdy byl českým vlajkonošem. Dvě zlata s emblémem pěti kruhů, která na něj čekají doma, určitě nemusí být jeho konečným výsledkem. Lukáš Krpálek bude i letos bojovat v nejtěžší váhové kategorii a opět patří k největším favoritům.
Další sporty
Velké šance na zisk cenných kovů máme ale i v dalších sportovních odvětvích. Už jistý úspěch mají Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková, kteří se ve smíšené čtyřhře v tenisu dostali do finále. Mezi favority patří i Ondřej Perušič-David Schweiner, kteří do Paříže přijíždějí jako mistři světa v plážovém volejbale. Mistryní světa, tentokrát v lukostřelbě, je i Marie Horáčková. Mezi favority ve svých sportech musíme řadit i lezce Adama Ondru a pětibojaře Martina Vlacha. A protože míč je kulatý, štěstěna vrtkavá a sportovní výsledky neodhadnutelné, můžete se spolehnout i na to, že z Paříže přiveze cenný kov i někdo, kdo v našem výčtu chybí.
Svátek všech sportovců a sportovních fanoušků je prostě (výjimečně) po třech letech opět tady a čeští sportovci se ve světové konkurenci určitě neztratí. Vždyť řada z nich do Paříže vyrazila v roli úřadujících mistrů a mistryň světa, obhájců cenných kovů nebo členů světové špičky ve své disciplíně. Přestože se zatím moc nedaří, stále někteří mají na cenný kov naději. Tak do dalších dní v Paříži hodně štěstí a hodně zábavy při sledování sportovních přenosů!
Foto: Freepik.com