Chcete si doma vyrobit cider? Je to docela snadné!
Máte rádi cider? Pokud jste si jablečné víno s obsahem alkoholu odpovídající dvanácti až třináctistupňovému pivu oblíbili natolik, že byste si ho rádi vyrobili doma, máme pro vás dobrou zprávu. Je to jednodušší, než jste si možná mysleli. Vystačíte si s vhodnou nádobou a tzv. kvasnou zátkou.
Jablek se letos urodilo poměrně dost a není jediný důvod, proč část úrody nepoužít právě na cider. Výroba cideru je mnohem jednodušší než výroba piva a obejdete se bez nákladného zařízení, jako jsou pivovarské varny a pivní tanky. Samozřejmě za předpokladu, že si chcete cider vyrobit pouze pro vlastní potřebu. V případě větší produkce je samozřejmě zapotřebí odpovídající technika.
Čím více jablek sníte, tím lépe
Jablka u nás patří k nejčastěji konzumovaným druhům ovoce, ale nikdy není od věci spotřebu ještě o něco zvýšit. Doporučovaná roční spotřeba ovoce je zhruba 80 kg. V České republice činí průměr na hlavu o pět kilogramů méně. Není to sice málo, ovšem máme co dohánět. Třeba proto, že průměrný věk lidí v zemích, kde se ovoce konzumuje ve větší míře, je statisticky vyšší.
Na každých 100 gramů jablka připadá až 35 miligramů vitamínu C. Konzumace jablka s průměrnou hmotností 150 gramů se proto vyrovná antioxidační aktivitě 1500 miligramů vitamínu C. Tímvšak výčet zdraví prospěšných látek nekončí. Za zmínku stojí také vysoký obsah sacharidů (13 gramů na 100 gramů jablka), kyseliny jablečné a pektinu.
Cider neobsahuje lepek, a proto ho mohou konzumovat i lidé s celiakií. V minulosti ho s oblibou popíjeli britští námořníci, u nichž blízký vztah ke kvašenému jablečnému přetrval dodnes.
Vyznáte se v jablečných nápojích?
Jaký je rozdíl mezi moštem a džusem? Zatímco mošt vzniká lisováním či ohříváním jablečných stroužků, džus se dále přislazuje, přikyseluje, konzervuje či jinak chemicky upravuje. A cider? Jablečné víno je v podstatě nakvašený mošt.
Jak na to?
V úvodu zaznělo, že výroba cideru není složitá a budete k ní potřebovat pouze jablka, demižon a kvasnou zátku. A samozřejmě trochu trpělivosti, neboť domácí cider bude hotový až za dva až tři měsíce pod odležení v chladnějších prostorách (tzn. ve sklepě o teplotě cca 10 – 15 °C).
Cider vyrobíte z takřka jakýchkoliv jablek. Nemusí se jednat o výstavní kusy, ale určitě by neměla hnít. Co je však velmi důležité, je absolutně čistý demižon. Zároveň mějte na paměti, že ochutnávka v průběhu kvašení vás může přijít draho – do nápoje se dostane vzduch.
Postup výroby cideru je následující:
- jablka pomocí odšťavňovače či lisu proměníte na šťávu
- šťávou naplníte demižon a uzavřete jej kvasnou zátkou
Do cideru nemusíte nic přidávat, nicméně můžete urychlit proces kvašení pomocí pivovarských kvasnic. Jakmile uplyne doba potřebná na zkvašení, přelijete mok do jiné nádoby (opět dbejte na čistotu) a necháte pár dní dozrát. V případě správného skladování nápoj vydrží čerstvý po několik měsíců.