Chcete si koupit nemovitost? Poradíme vám, jak postupovat
Pokud toužíte po vlastním bydlení, zřejmě se rozhodujete mezi rodinným domem a bytovou jednotkou. V podstatě obě varianty mají jak své přednosti, tak i úskalí. V každém případě však postupujete stejně. V následujících řádcích vám představíme celý proces koupě nemovitosti.
Prvně je nezbytné vybrat si vhodnou nemovitost, která vám vyhovuje svou rozlohou, adresou, stavem, ale především i cenou. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní objekt, po domluvě s majitelem, respektive realitním makléřem zavítáte na prohlídku. V případě, že nemáte se stavebním průmyslem žádné zkušenosti, je ideální nechat si vypracovat stavebně-technický stav objektu a rozpočet na případné opravy. Uděláte si tak reálnou představu o tom, kolik peněz ještě potřebujete na případnou rekonstrukci.
Pokud se vám nemovitost zamlouvá, pustíte se do ne příliš lehkého procesu koupě bytu, respektive rodinného domu.
Rezervace a vyřizování hypotečního úvěru
Jestliže kupujete nemovitost skrze realitní kancelář, přistupuje se nejprve ke složení rezervačního poplatku a podpisu rezervační smlouvy. Pokud však vysněné bydlení kupujete od soukromníka, není vždy nutná rezervační smlouva. Všechno záleží pouze na domluvě. Danou rezervací a složením rezervačního poplatku, jenž se potom odečítá od kupní ceny, máte jistotu, že realitní kancelář nebude byt či dům nabízet dalším zájemcům.
Peníze na zakoupení nemovitosti získáte z hypotečního úvěru od některé z bank. Podívejte se na nový realitní portál CINCINK, za nímž stojí Komerční banka, najdete na něm velice užitečný nástroj zvaný “hypotéka kalkulačka”. Uvidíte, jak vysoká měsíční splátka hypotečního úvěru bude, případně si můžete vypočítat maximální výši úvěru.
Jakmile máte schválenou hypotéku, podepíšete předkupní smlouvu a na jejím základě pošle bankovní ústav peníze do bankovní úschovy. Prodávajícímu budou peníze uvolněny až v okamžiku, kdy budete vy zapsáni v katastru nemovitostí jako majitelé.
CINCINK – férový realitní portál
Komerční banka před nedávnem představila férový realitní portál CINCINK, kde najdete komplexní služby, které se běžně při nakupování a prodávání nemovitostí využívají. Přijdou si na své obě strany obchodní transakce. Protože za startupem stojí jedna z největších českých bank, nemusíte se bát žádných podvodných praktik. Přidanou hodnotou portálu je možnost vložení inzerátů zcela zdarma.
Další povinnosti spojené s koupí nemovitosti
Za zmínku rozhodně stojí i to, že po zakoupení nemovitosti jste povinni v následujícím roce podat do konce ledna daňové přiznání. Platit budete navíc i daň z koupě nemovitosti, kterou dříve hradil prodávající, nicméně zákony se změnily a tato povinnost spadla na bedra kupujícího.