
Chcete si vyrobit nůž z damaškové oceli? Žádný problém

Pokud se řekne damašková ocel, zřejmě si jako první představíte nevšední nože. Damašková ocel má přitom neuvěřitelně dlouhou historii, která se začala psát někdy ve starověké Indii. Právě v těchto dávných dobách byla zahájena výroba vysoce kvalitní oceli, která v současné době nachází uplatnění také v oblasti výroby nožů. Postupně se ze starověké Indie prodrala na území dnešní Sýrie a Turecka.
Pravděpodobně se ptáte, proč se oceli říká damašková. Důvod je, že se dovážela a prodávala ve městě Damašek, podle něhož získala také svůj přívlastek. Damašková ocel se začala postupem času používat také v evropských končinách a po celém středomoří.
Damašková ocel a její historie
Bohužel, mistři věnující se kování damaškové ocele dávno vymřeli, přičemž do hrobu si odnesli také tajnou techniku. I tak se snaží dnešní řemeslníci napodobit starou techniku, a to překládáním a svařováním dvou druhů ocelí. Jeden typ obsahuje velké množství uhlíku, druhý zase opravdu minimální množství uhlíku. Současná damašková ocel je tedy tady tato překládaná ocel, která se vyrábí mnohem jednodušeji než někdejší verze, přitom vypadá takřka totožně.
Damašková ocel a její vlastnosti
Výsledné produkty vyrobené z damaškové oceli se vyznačují hned několika specifickými vlastnostmi. Třeba právě takové nože jsou velice tvrdé, ale i přesto houževnaté. V podstatě si nože propůjčí ty nejlepší vlastnosti obou ocelí.
Jestliže nemáte zkušenosti s překládanou damaškovou ocelí, zřejmě si raději zakoupíte hotový nůž. Přestože je proces snadnější oproti tomu dávnějšímu, i tak je náročný. Zručný řemeslník si s ním však poradí.
Jak probíhá výroba nožů z damaškové oceli?
V první řadě vezmete obě varianty ocelí, spojíte je do jednoho základního paketu, nicméně pozor, musíte dodržet prokládání jednotlivých vrstev. Znamená to tedy, že jedna vrstva je měkká, druhá tvrdá a pořád dokola. Pokud byste toto pravidlo nedodrželi, ztratil by celý proces smysl. Jakmile vytvoříte základní paket, pustíte se do ohřevu oceli, a tím pádem vznikne celistvý kus.
Samozřejmostí jsou nejen nožířské oceli, ale je nezbytné použít také tavidlo, by došlo ke spojení oceli. Zmíněným tavidlem může být například tetraboritan sodný.
Jakmile opracujete damaškovou ocel, pustíte se do samotné výroby nožů, a to buď kovářskou cestou, nebo obráběnou metodou. Zvolený způsob už záleží pouze na vás. Jestliže se chcete výše zmíněnému procesu vyhnout, klidně si můžete rovnou zakoupit damaškové čepele na výrobu nožů, a to na webové stránce Jatagan.eu, která se na nože jako takové specializuje už dlouhá léta. Vybrat si můžete z různých délek, šířek i tlouštěk čepele. U každého produktu je uvedená také tvrdost.