Chlapem i v zimě! Co dělat proti slzení očí?
Chlapi nepláčou. Ne na veřejnosti. Co dělat proti nedobrovolnému slzení očí v zimě? Poradíme.
Už jste si zvykli na to, že v zimě vám slzí oči. Nemusí to tak být.
Důvodů, proč se vám slzy nezadržitelně řinou po tváři je hned několik. Zjednodušeně řečeno, vaše mokrá tvář může být způsobená nadprodukcí slz nebo poruchou přirozeného odtoku.
Jak si v zimě udržet chlapský vzhled? Nebýt jak ubrečená holka? Slzení očí můžete minimalizovat.
Na podzim a hlavně pak v zimě může být přechod z tepla do chladu u citlivých jedinců impulsem k výraznému zvýšení slzení. Je to přirozená reakce na změnu teploty. Ovšem ne každá slza může být způsobená teplotními změnami, někdy je důvodem oční zánět i cizí tělísko v oku.
Impulzy pro nadměrnou produkci slz mohou být záněty nebo cizí tělísko v oku. Zvýšení tvorby slz a hlenu je v obou uvedených případech logickou reakcí organismu ve snaze omezit kontakt mezi povrchem oka a víčky a vytvořit hladkou, kluznou plochu.
Jak poznat zánět oka?
Zánětem může být postiženo pouze jedno, ale i obě oči naráz. V takovém případě budete pociťovat dření a škrábání v oku. Oči mohou být zarudlé a kromě zvýšeného slzení oka se objevuje rovněž hnisavý výtok ze spojivkového vaku oka.
Úlevu od příznaků zánětu oka nabízí pobyt venku. V přetopeném bytě či kanceláři se mohou příznaky zhoršovat.
Možná je ovšem i přecitlivělost na na světlo denní, zářivkové či světlo z televize a monitoru počítače/chytrého telefonu. V takovém případě navštivte lékaře-oftalmologa, který odhalí příčiny obtíží bolesti v oku.
Léčba se liší podle vyvolávající příčiny. Aplikují se kapky nebo mast a zpravidla během 3-5 dnů lze předpokládat zlepšení stavu.
Poranění rohovky je běžné a velmi nepříjemné
Zvýšená slzivost očí se vyskytuje i v případě cizího tělíska v oku. Prach a drobné kamínky, které se zvednou od země při poryvu větru, skončí zpravidla ve spojivkovém vaku, či zaseknuté v povrchu rohovky.
V prvním případě postačí výplach očí vodou, ideálně očními kapkami, ve druhém případě doporučujeme navštívit lékaře. Vaše pokusy o vyjmutí tělíska může vést k ještě horšímu poškození povrchních tkání oka.
Lékař oko znecitliví pomocí kapek a následná extrakce dráždícího objektu pinzetou nebo jehličkou je pak naprosto bezbolestnou záležitostí.
Ještě několik dnů se aplikují preventivně léčiva do postiženého oka, ale rehabilitace bývá velmi rychlá. Poranění rohovky sice patří k nejbolestivějším, ale zároveň k nejrychleji se hojícím ranám v těle.
Jste si opravdu jistí, že vaše slzení očí je způsobeno pouhým příchodem zimy?