Co všechno byste měli vědět o ultrazvukové čističce?
Pokud hledáte způsob, jak se zbavit všudypřítomných bakterií a také virů z různých předmětů, není nic jednoduššího než použít ultrazvukovou čističku. V podstatě se jedná o účinný čisticí nástroj, který se používá napříč různými odvětvími, nikoliv jen v domácnostech.
Ultrazvuk je vědní obor, který zahrnuje spektrum zvukových frekvencí, které pro člověka nejsou slyšitelné. Frekvence se pohybuje od téměř 20 000 do 100 000 cyklů za sekundu, přičemž nižší a vyšší frekvence, kterou má ultrazvuková čistička, mají odlišný účinek.
Ultrazvuk se začal používat po první světové válce, nicméně převodníky byly slabé, takže se ultrazvukové čištění příliš nepoužívalo. Situace se však začala měnit v 60. letech 20. století, protože byly k dispozici lepší převodníky pro účinnější a silnější ultrazvukové čištění. V současné době jsou díky moderním technologiím k dostání spolehlivé ultrazvukové čističky.
Co je ultrazvuková čistička?
Ultrazvuková čistička je zařízení, které čistí různé předměty pomocí ultrazvuku a vody, případně vhodného čisticího rozpouštědla. Stroj poskytuje perfektní a rychlé odstraňování nečistot a dalších kontaminantů z předmětů, jež jsou vloženy do nádrže s vodou, která je rozrušována zvukovými vlnami o vysoké frekvenci.
Setkáte se s různými modely, přičemž některé jsou větší, jiné jsou zase malé a přenosné. Všechny však slouží ke stejnému účelu, a to k čištění, ovšem někdy splňují rozmanité a specifické potřeby.
Jak vypadá ultrazvuková čistička?
Ultrazvuková čistička se skládá z několika částí, z nichž většina je vyrobena z hliníku, případně nerezové oceli. Jedná se totiž o pevné a odolné materiály, které zaručují dlouhou životnost samotného přístroje. Hlavním prvkem je nádrž, do níž se dává několik litrů vody, respektive rozpouštědla. Dalšími součástkami jsou snímače nacházející se buď na dně, nebo na boku nádrže, ještě pak časovače a regulátory teploty či vypínač. U některých modelů je výpusť, přes kterou je možné vypustit roztok, jakmile se ukončí čištění.
Čistící mechanismus
Jakmile je napájecí kabel ultrazvukové čističky připojen ke zdroji napájení a přístroj je zapnutý, snímač začne téměř okamžitě měnit velikost. Přemění elektrickou energii na ultrazvukovou. Vznikají vysokofrekvenční kompresní zvukové vlny, což vede k rychlé tvorbě a rozpadu kavitačních bublin. V okamžiku, kdy kavitační bubliny dosáhnou určité velikosti, nedokážou si již udržet svůj tvar, a tím pádem bubliny promíchají kapalinu a rozruší jí. Bubliny pak naráží na předměty v nádrži a způsobují to, že se z nich uvolňují nečistoty, prach, olej, pigmenty a další nečistoty.
Jestliže hledáte společnost zaměřující se na ultrazvukové čističky, podívejte se do nabídky společnosti ULTRAZVUK, s.r.o., jež má letité zkušenosti v této oblasti.