Co všechno musí zvládnout profesionální fotograf?
Přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli naučit fotit a třeba se tím i živit? Pak byste měli udělat několik věcí. Ta první je zápis do kurzu focení a ta další? Začít fotit, všechno a všude. Pořízení profesionálního fotoaparátu však klidně může ještě chvíli počkat.
Během kurzu focení se kromě základů, jako je správné nastavení světla, ISO i clony dozvíte také něco jednotlivých fotografických disciplínách. Každá z nich má svá specifika a vyžaduje jiný přístup. Každý profesionální fotograf vám potvrdí, že na každou je potřeba odborník.
Obsah článku
Portrét
Portrétní fotografie jsou jednou z nejnáročnějších disciplín, které se můžete jako fotograf věnovat. Z části je to i proto, že modelové a modelky jsou lidi a hodnotí velmi kriticky výsledné dílo. Když se však budete držet základních zásad, výsledek bude vždy dobrý.
- Foťte proto z dostatečné vzdálenosti (nezvýrazníte tak případné vady na kráse).
- Volte správnou výšku (to jsou zhruba modelčiny oči nebo lehký nadhled).
- Zaostřete vždy na oči (nebo na oko blíž k fotoaparátu, pokud je modelka bokem).
- Dbejte na to, aby model vždy hleděl do prázdného místa na fotografii a nikoliv ven z ní.
- Neořezávejte modelku v kloubech (obrázek by neměl končit v loktech nebo kolenou).
Produktová fotografie
Možná si řeknete, že vyfotit produkt je pohoda, protože se nehýbe. Jenomže to je omyl! Dobře vyfotit produkt dá hodně práce. V záběru musíte mít emoce, správné světlo i detaily. Při focení produktů rozhodně používejte stativ, protože třes rukou by způsobil neostrost, kterou si nemůžete dovolit. Navíc budete moci ladit detaily, kompozici i další věci a foťák bude vždy správně nastavený.
Krajina a příroda
Při focení v přírodě se vám budou hodit znalosti z kurzu focení. Tam se totiž dozvíte, co je to zlatá hodinka, která vám pomůže dostat do fotky náladu a pohodu. Díky tomu, že vám při zlaté hodince dá příroda skvělé podmínky, nebudete muset nastavovat foťák. U moře i na horách ty nejkrásnější fotografie vznikají při západu nebo východu slunce.
Ateliérová fotka
Focení v ateliéru je kapitolou samo pro sebe. Jsou k němu potřeba rekvizity, modelové, maskéři případně kostyméři. V posledních letech si však získává na oblibě a je módou mít rodinné či těhotenské fotografie z rukou profesionálních fotografů. Pokud se něčím takovým chcete pochlubit, raději si najděte profesionálního fotografa s vlastním ateliérem.
Nejlepší vybavení
S pořízením základního fotografického vybavení si nechte poradit od zkušenějších fotografů. Najednou to bude opravdu velká investice, proto je lepší počkat si na akce a pořizovat výbavu postupně. Můžete tak hodně ušetřit.
Na začátek vám stačí telefon, ale rozhodně se u něj naučte pracovat s manuálním nastavením fotoaparátu. Až si budete jisti, že se chcete focení věnovat vážně, si kupte si zrcadlovku. Rozhodně se ale neobejdete bez stativu, programu na úpravu fotek. Hodit by se vám mohl i kvalitní monitor, aby byl výsledný vzhled fotek opravdu takový, jaký má být.