Jak krmit, aby ryby braly
Obrázek rybáře s prutem a žížalou zná asi i ten, kdo u vody nikdy nebyl. Ve skutečnosti krmení není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jaké krmení zvolit, aby spolehlivě “braly”? Boilies, umělé nástrahy, návnady, krmítkové směsi? Vše si vysvětlíme v našem článku.
Obsah článku
Čím nekrmit
Začneme v trochu obecnější rovině: zkušení rybáři varují zejména nováčky před tím, aby podléhali reklamě výrobců krmení. Je třeba se spoléhat hlavně na zkušenost a na znalost aktuálních podmínek, za nichž lovíte.
Ona žížala vlnící se na háčku, zmíněná v úvodu, rozhodně nepatří „do starého železa“. Nejoblíbenějšími typy živých návnad jsou hnojní a masní červi, dále dendrobeny a rousnice. Pro rybu se jedná o přirozenou potravu. Proto živé návnady stále spolehlivě fungují. Ryby na ně prostě zabírají.
Proč tomu tak je? Dáno je to především charakteristickým pachem a barvou návnady. To platí zejména pro moučné červy. Jednoduše jsou ve vodě dobře vidět. Ryby totiž vidí barevně a z toho těží i výrobci umělých návnad.
Těsta
Do klasických návnad můžeme započítat i těsta. Byť jsou dnes již prodávaná těsta vyráběna průmyslově, stále jsou dobře dostupná a není problém si přichystat i domácí variantu.
Mezi osvědčené recepty patří například těsto z veky. Naproti tomu rohlíky nebo housky rybám příliš nechutnají. Vyzkoušet můžete i strouhankové těsto, které je sice o něco pracnější na přípravu, jeho účinnost vám to ale velmi dobře vynahradí. Rychlejší je nachystání těsta krupicového nebo toho ze šrotu.
Boilies
Boilies jsou vlastně také těsta, ale v rámci výroby jsou do nich přidávány ještě další přísady. Může to být například rybí maso, v řadě výrobků nechybí ani aroma zvýrazňující chuť a vůni. Jde o účinnou rybářskou nástrahu hlavně na kapry.
Krmítkové směsi
Krmítkové směsi si můžeme koupit i sami vyrobit. Mezi zaručené suroviny prověřené řadou rybářů patří pečivo a rybí moučka. Chybět by neměla ani aromata – funguje například vanilka či skořice.
Složení směsí z obchodu pak bývá obdobné, často je založeno právě na rybí moučce. Přidává se také kukuřice, hrách nebo rýže. Výrobci své produkty opatřují také širokým spektrem příchutí a nejrůznějších aromat.
Extrudy
Základem bývá suchá kukuřičná krupice. Při výrobě se opět používají aromata, kterými jsou extrudy napouštěny. Jsou také různě dochucovány a mezi příchutěmi může být třeba banán nebo jahoda. Moderní variantou jsou pak speciální měkčené extrudy.
Pelety a granule
Mohou být rostlinného i živočišného původu, například z rybích olejů a mouček. Pro zvýšení atraktivity se i v tomto segmentu setkáte s obohacováním pelet o nejrůznější aromata (např. česnekové aroma).
Prodejci se snaží nabídnout buď takovou návnadu, která co nejvíce připomíná tu přirozenou, případně takovou, která je záměrně výrazně odlišná a na první pohled upoutá nápadnými barvami. Každý rybář „přísahá“ na jinou. Někomu se osvědčila bílá, jinému zase třeba fialová.