Jak obléct dítě do zimy?
Zima je stále v plném proudu. Toto období dokáže být skutečně kouzelné, zvláště když je vše pokryto pod bílou přikrývkou. Během chladných dnů je ale klíčové pořádně se obléct. Jak správně obléct vašeho prcka do zimních dnů tak, aby mu nebyla zima, ale ani příliš teplo?
Správně zvolené oblečení je klíčem k tomu, aby bylo vaše děťátko chráněno před chladem, mrazem a větrem, ale zároveň se cítilo pohodlně a příjemně. Výběr toho správného oblečení na zimu umí být někdy pro rodiče pořádným dilematem. Avšak nemusí to být pravidlem. Osvojte si ten správný způsob oblékání a užívejte si zimní procházky, sáňkovačky či lyžování naplno a v pohodlí. V čem se skrývá tajemství zimního oblékání dětí?
Výběr zimního oblečení pro dětičky se samozřejmě bude lišit v závislosti na věku děťátka. Je rozdíl oblékat na zimu novorozence a tříleté dítě, které se už mnohem víc hýbe. Novorozenci a malá miminka ještě nemají tak vyvinutou schopnost termoregulace, jako starší dětičky či dospělí. Zároveň, na procházkách v kočárku se téměř vůbec nehýbou, a proto je důležité zajistit, aby byly opravdu v teple. Pokožka malých miminek je mnohem tenčí a jemnější a proto mnohem citlivěji reaguje na podněty z okolí, ať už je to chladný vzduch, mráz, sluneční paprsky ale také kontakt s materiály oblečení. Právě proto je vhodné zvolit takové oblečení, které zajistí, že bude miminko v teple, suchu a zároveň i pohodlí.
Obsah článku
„O jednu vrstvu více“ neplatí
Už jste se možná setkali s radou či názorem, že správnou metodou oblékání miminek je „o jednu vrstvu víc“. To znamená, že byste miminku měli obléct o jednu vrstvu víc, než si oblékáte vy. To ovšem není velmi spolehlivou metodou. Obzvlášť proto, že každý člověk má jinak vyvinutou termoregulaci a rozdílný stupeň otužilosti. Spolehlivou metodou zimního oblékání dětiček je vrstvení, které můžete znát i pod názvem „cibulový systém“. Jedná se o vrstvení jednotlivých kousků oblečení s praktickými výhodami – vrstvy můžete odebírat či přidávat dle potřeby.
Zimní oblečení pro miminka
Vrstvení oblečení pro miminka na zimu by mělo být následující. První vrstvu by měly tvořit dětské body nebo bavlněné triko s dlouhým rukávem, hřejivé punčošky a ponožky. Druhou vrstvu tvoří legíny nebo tepláky, svetřík, dívčí mikina nebo chlapecká mikina. Následuje overal nebo větrovka a zateplené kalhoty, dětská zimní čepice, rukavice a šála. Na zimní procházky s kočárkem se vybavte také fusakem. Po fusak můžete případně ještě položit hřejivou deku a další si vzít na procházku s sebou, v případě, že by bylo vašemu miminku zima.
Tip: Víte, jaká by měla být správná dětská zimní čepice? Na zimní procházky se skvěle hodí taková dětská zimní čepice, která se dá zašněrovat, a tak budete mít jistotu, že nesklouzne z hlavičky miminka. Nezapomeňte, že dětská zimní čepice by měla být hřejivá a pořádně zakrývat uši miminka. Značné množství tepla z těla uniká právě hlavou.
Zda je vašemu miminku během pobytu venku teplo dokážete velmi jednoduše zjistit. Nestačí však chytit se rukou či nosíku miminka, ty vám nedají přesnou odpověď. Spolehlivou odpověď vám dá jeho zátylek. Pokud je teplý a suchý, vašemu miminku je příjemně teplo. Pokud je studený, vašemu miminku je zima. Zátylek však může být i vlhký a v tom případě to znamená, že je miminku příliš teplo, potí se a potřebuje ochladit. Tehdy můžete odebrat jednu vrstvu, ale opatrně, aby se vaše miminko neprochladilo.
Oblékání starších dětí
Zimní oblečení pro starší dětičky se bude o něco odlišovat. Důvodem je zejména fakt, že starší děti se už více hýbou a rychleji se zpotí. I při starších dětičkách však zůstaňte věrný vrstvení. Dětičkám ve věku od 1 do 2 let během zimy oblečte již zmíněné kousky, jako jsou punčocháče či dětské body, tričko s dlouhým rukávem či svetr nebo svetřík, který může nahradit dívčí mikina nebo chlapecká mikina. Dále oblékněte tepláky či pohodlné kalhoty, zimní overal, nebo případně oteplovačky s větrovkou. Nezapomeňte ani na teplou dětskou zimní čepici a rukavice, případně i hřejivou šálu. U dětiček ve věku od 2 let můžete místo overalu zvolit raději zimní bundu a oteplené kalhoty. V tomto věku se už děti začínají sami ptát na toaletu, a tak budete mít méně starostí se svlékáním a oblékáním.
Nezapomeňte na kvalitu
U dětského oblečení na zimu, nezáležíce na věku děťátka, je podstatným faktorem i kvalita oblečení. Důležité jsou materiály, ze kterých je oblečení vyrobeno, a to zejména (no nejen) u oblečení, které přichází jako první do kontaktu s dětskou pokožkou. Dětské body, punčocháče, tepláky, ale i dívčí mikina či chlapecká mikina by měly být vyrobeny z nezávadných materiálů. Skvělou volbou je právě bavlna, neboť ta umožňuje pokožce volně dýchat a tak odvádět pot. Pokožka se tak nepodráždí a váš mrňous bude v pohodlí. Určitě se při výběru oblečení pro děti vyhněte syntetickým materiálům, jako je například polyester, akryl, nylon či elastan. Mohou pokožku podráždit a způsobit tak nepohodlí.
Tip: Pokud se chystáte na delší pobyt venku v zimní přírodě nebo jsou zimní dny velmi chladné, ale chtěli byste jít s dětmi ven, dobrou volbou může být i termo prádlo. Termo oblečení vytváří tepelnou vrstvu a zároveň má funkci odstraňovat vlhkost. Váš prcek tak bude v suchu a v teple i během mrazivých dnů. Termo oblečení je dobrou volbou, pokud se s dětmi chystáte na lyžování či sáňkovačku.
Zimní oblékání a jeho výběr nemusí být trápením. Stačí, když víte jak na to. Navrstvěte oblečení tak, aby vašemu drobečkovi zabezpečilo pohodlí a komfort. Nezapomeňte ani na kvalitní materiály a v případě potřeby zvolte termo oblečení.