Jak osvětlit akvárium?
Vybrat to nejvhodnější osvětlení nad vaše akvárium, obzvláště pro takového akvaristu juniora, není vůbec jednoduché. V článku vám s výběrem pomůžeme. Čtěte dál pro více tipů a triků.
Na trhu máme nepřeberné množství nabídek akvarijních osvětlení. Každé takové světlo má např. jinou svítivost. Musíme také brát ohled na to, jaké rostliny budeme v akváriu pěstovat. Bohužel žádný univerzální návod na výběr takového světla však neexistuje.
Světlo a rostliny v akváriu
Jestliže si budeme chtít vytvořit tzv. rostlinné akvárium, kde budeme velkou pozornost věnovat pěstování rostlin, je jednou z důležitých potřeb správně zvolené osvětlení. Jelikož nám světlo nahrazuje sluneční svit, musíme zohlednit jak sílu osvětlení, tak délku doby svícení. Umělým osvětlením akvária můžeme rostlinám korigovat jak délku, tak intenzitu svícení, ale vždy musíme mít na paměti, že musíme při svícení upřednostnit rostliny, které jsou na světlo náročnější.
Dnešní prodejci akvarijních rostlin již většinou mají v nabídce rostlinky rozděleny na ty méně a více náročné na světlo. Což je pro akvaristu velká pomoc.
Musíme však být opatrní se sílou osvětlení, jelikož když budeme svítit málo, rostlinám se nebude dařit, ale když to „přepálíme“, budou se nám v akváriu ve značném množství tvořit především řasy. Zde vidíme, že jednou z nejdůležitějších věcí v akváriu je především osvětlení.
Na výběr jsou 3 typy osvětlení Máme různé typy osvětlení. Jsou to klasické zářivky, halogenová osvětlení nebo LED osvětlení. Posledně zmiňované světlo je doménou posledních let. Jednak má výhodu levného provozu, ale především je to světlo velice čisté a jasné a tak pozorovateli života v akváriu neunikne sebemenší maličkost.
Jakou barvu osvětlení zvolit?
Na trhu máme také různou barevnost osvětlení, ať už světlo čistě bílé nebo třeba do červena nebo do modra. Je třeba si zvolit to správné světlo, jelikož např. v barvě červené tak pěkně nevynikou v akváriu rostlinky. Naopak zase barva modrá působí příliš chladně. Ale to je určitě věc názoru a vkusu toho kterého akvaristy.
Dnes se již akvaristika posunula o mílové kroky dál, než v době, kdy se nám v rohu místnosti krčilo malé neosvětlené akvárium s přemnoženými řasami. Velice dekorativně a dominantně působí světlo zavěšené ze stropu přímo nad akvárium. Velkou výhodou je to při samotné obsluze akvária a také při dekoraci, kdy nám z vody mohou „trčet“ dekorce, jako např. kořeny.
Nevýhodou výše zmiňovaného osvětlení je však při větší ploše akvária velká odpařovací plocha a tím vznikající vlhkost v místnosti. Zde může tedy na akvárium zakryté sklem použít akvarijní světla na nožkách.
Abychom nemuseli hlídat čas, kdy zapnout a kdy vypnout světla nad akváriem, můžeme si pořídit tzv. spínací hodiny, které si nastavíme podle potřeby a o víc se již nemusíme starat.