Jak postupovat při dopravní nehodě?
Přestože jezdíte bezpečně, nehoda se může stát každému. Buďte připraveni, ať vás následné řešení situace nepříjemně nezaskočí. Jak byste měli postupovat a v čem vám pomůže povinné ručení?
Obsah článku
Poraďte si za každých okolností
Znáte to – obyčejný den, sednete si za volant a vyjedete do práce, za zábavou nebo třeba na nákup. Stačí chvilka a nehoda je na světe. Naštěstí díky rychlosti 50 km/h ve městech a obcích nejsou případné škody tak fatální jako na rychlostních komunikacích.
Přesto si zjistěte předem, jak takovou situaci řešit, předejdete tak případným nepříjemnostem.
Kdy zavoláte policii?
Pokud při nehodě dojde ke zranění a to i drobnému nebo v horším případě k usmrcení osoby, zavolejte policii. Postupujte stejně v případě, že škoda převyšuje 100 000 Kč. Při nehodě může dojít ke škodě na majetku třetí osoby. Typickou situaci představuje srážka dvou aut a následné nabourání náhodně zaparkovaného vozu. Někdy se stane, že vy ani druhý řidič nedokážete rychle obnovit provoz.
V tom případě opět volejte policii. V ostatních situacích si vystačíte sami.
Komunikujte s pojišťovnou
Když nehodu zaviní druhý řidič, pojistěte se. Nechte si podepsat prohlášení o zavinění dopravní nehody. A co když nehodu zaviníte vy? Také podepište prohlášení, popřípadě doplňte, s čím nesouhlasíte. Vždy si poznamenejte jména a adresy ostatních řidičů včetně registrační značky vozu. Následně zjistěte, u koho jsou pojištěni.
V co nejkratším čase zkontaktujte pojišťovnu a nahlaste pojistnou událost.
Srovnejte si povinné ručení
Povinné ručení vám poslouží k náhradě škod na majetku druhých osob. Jakou pojišťovnu si ovšem vyberete, zůstává výhradně ve vaší kompetenci. Jelikož se pojištění různí a záleží i na bonusech, které daná pojišťovna nabízí, vyplatí se vám srovnání jednotlivých nabídek.
Využijte online srovnávač ePojisteni a vyberte si nejvýhodnější nabídku pro váš vůz.