Jak se dodržuje bezpečnost práce na stavbách?
Každá stavba je komplexní projekt, u kterého se o bezpečnosti práce a pracovních podmínek musí začít uvažovat již při tvorbě projektové dokumentace. Každý takový projekt musí být základem pro bezpečnou realizaci stavebního díla.
Na pracovní podmínky a bezpečnost práce na každé stavbě dohlíží Státní úřad inspekce práce a spolu s ním i oblastní inspektoráty práce. Oba tyto úřady mají oprávnění se vyjádřit k projektové dokumentaci vybraných staveb a rovněž jsou oprávněny kontrolovat příčiny a okolnosti vzniku případných pracovních úrazů.
Obsah článku
Povinnosti zhotovitele staveb v rámci bezpečnosti práce
Každý zaměstnavatel, který podniká ve stavebnictví, musí své zaměstnance pravidelně školit: a to jak v oblasti BOZP, tak v rámci práce s konkrétními postupy a technologiemi. Své zaměstnance pak musí vybavit vhodnými pracovními pomůckami a prostředky, kvalitním pracovním oděvem (např. od českého výrobce ARDON) a zaměstnance na rizikových pracovištích potom i ochrannými prostředky. Rovněž musí zajistit, aby činnost jeho zaměstnanců nijak neohrožovala zdraví zaměstnanců jiných firem ani dalších osob, které se na staveništi pohybují.
Kdy musí být k projektu stavby vypracován plán BOZP
Plán BOZP nemusí být nutně součástí projektové dokumentace každé stavby. Musí ale být vytvořen v případech, kdy práce nebo činnost spojená se stavbou ohrožuje fyzické osoby na zdraví nebo životě. Mezi takovéto činnosti patří mimo jiné:
· Práce, spojené s ohrožením osob sesuvem volné půdy ve výkopech o hloubce větší než 5 m.
· Práce nad i pod vodou.
· Práce, při kterých hrozí pád z výšky nebo do hloubky přes 10 m.
· Práce s výbušninami nebo vysoce toxickými látkami.
Rizikové činnosti a nutná opatření
Každá z jednotlivých stavebních prací s sebou nese vždy určitá specifická rizika, kterým je nutné předcházet použitím odlišných strategií a prostředků.
Práce ve výškách
Samozřejmostí je pro práci ve výškách jištění, a to buď konstrukčními prvky (lešení, zábradlí apod.) nebo pomocí individuálních jisticích pomůcek. Vždy se však upřednostňuje jištění hromadné, před individuálním.
Zemní práce
Veškeré zemní práce spojené s výkopy musí být zajištěny dvojím způsobem. Jednak je to jištění proti pádu pracovníka do výkopu (provádí se jeho zakrytím, případně ohrazením) a dále je to zajištění zeminy proti sesuvu.
Montážní práce
Každý účastník montážních prací musí být vybaven prostředky osobního jištění a ochrannou přilbou. Během montážních prací je zakázáno pohybovat se na stavbě bez zajištění a zvedat břemena, která jsou zasypaná nebo přimrzlá.
Betonářské a zednické práce
Pro všechny betonářské a zednické práce musí být v rámci stavby zajištěn dostatečný pracovní prostor o šířce alespoň 0,6 m. Při práci s vápnem musí mít na sobě pracovník ochranné brýle.
Ostatní práce vyžadující ochranné vybavení
K dalším pracím, u kterých se pracovníci neobejdou bez ochranných pomůcek, patří:
· Bourací práce, kdy každý musí mít ochrannou přilbu.
· Svařování, kdy je zapotřebí speciální svařovací oděv a především svářečský průkaz.
· Sklenářské práce, kdy je vždy zapotřebí ochrana proti pořezání (tj. rukavice a vhodný oděv).