Jak vypadá zdravá firma? Zaměstnanec v centru pozornosti
Co si vůbec představit pod pojmem „zdravá firma“? Firma, která je zdravá, dobře prosperuje a je z hlediska ekonomických a finančních ukazatelů úspěšná. Kdo však stojí za její úspěšností a prosperitou?
Odpověď je jednoduchá – lidský potenciál, který tvoří výkonné jádro společnosti, je alfou a omegou dobře se rozvíjející společnosti. Tím se dostáváme opět k počáteční řečnické otázce.
Za zdravou firmu je považována taková jednotka, jež zaměstnává zdravé lidi. Poněvadž pouze zdraví zaměstnanci jsou schopni dobře a kvalitně odvádět svoji práci. Stále více odborníků se shoduje v tvrzení, že příjemná atmosféra na pracovišti, dobré pracovní klima a pozitivně naladění pracující přispívají k vyšší výkonnosti a kvalitě odvedené práce.
Podpora a prevence
Jak je možné stimulovat kladné hodnocení vlastního zdraví přímo samotnými zaměstnanci? Je třeba si uvědomit, že toto posouzení v sobě zahrnuje jak objektivní realitu, tak i subjektivní vnímání. Spokojený zaměstnanec by měl být zdravý nejen fyzicky, ale i psychicky. Neměl by se cítit vyčerpaně, být přetažený a unavený. Nadměrný stres vede ke zvýšené nervozitě, která se zpětně projevuje na pracovišti, a současně i ke zvýšení chybovosti a snížení pracovního výkonu. Základními předpoklady jsou podpora zdravého životního stylu a povzbuzení samotného zaměstnance, poskytnutí sociální podpory a nabídky vlastní seberealizace.
Stres a vyčerpanost bývají spouštěčem celé řady onemocnění – od chronických přes civilizační po běžné banální typu chřipky a nachlazení.
Konkrétní projekty
Mnoho úspěšných společností pořádá různá sportovní odpoledne a závody, do kterých se zapojují nejen jejich zaměstnanci. Chtějí tak vyjádřit podporu zdravému způsobu života. Jedním z již tradičních závodů je Night Run, který rozzáří nejedno město. Registrovat se může téměř každý – muži, ženy, děti i celé rodiny. Pro zdraví soudobého člověka, který je neustále vystavován nežádoucím civilizačním vlivům, je podstatné eliminovat nepříznivý sedavý způsob zaměstnání.
Najdeme i takové případy, kdy se zaměstnanci dopravují do práce na tzv. rekolech. Růžová rekola nahradila osobní automobily a slouží nejen jako dopravní, ale i sportovní prostředek pro dobrou náladu a pevné zdraví.