Magnet fishing a etika lovců pokladů. Co se sluší a patří?
Znáte magnet fishing? Je to dobrodružné hledání neznámých předmětů ve vodních hlubinách rybníků, jezer, městských stok, přehrad a řek. Pomocí pevného lana a silného neodymového magnetu vytahujete z vody různé feromagnetické věci, třeba ráfky kol, trubky, děravé hrnce, ale občas i nějaké cennosti. Co se sluší a patří?
Obsah článku
Na magnetický lov stačí pár věcí
Co je potřeba pro magnetic fishing neboli lov pokladů magnetem? Moc toho nepotřebujete. Hodí se vám:
- silný neodymový magnet na magnet fishing,
- pevné lano třeba z polyesteru,
- kýbl nebo igelitka na úlovky a uschování mokrého lana po lovu,
- ochranné protiskluzové rukavice,
- antibakteriální gel
- a něco na focení, stačí mobil.
Jak začít s magnet fishingem
K oku silného magnetu uvážete pevným uzlem lano a spustíte či vhodíte do vody. Táhnete po dně směrem k sobě a pak vytáhnete nahoru. Chytlo se k magnetu něco? Jestliže zatím ne, zkuste to znovu a o kousek vedle.
Kromě výbavy je také dobré vědět, co se smí a co je už za hranou. I když to třeba žádný zákon nenařizuje, pár věcí tak nějak patří k etice magnetických lovců.
1) Lovte jen na veřejném prostranství nebo se souhlasem majitele pozemku
Asi ani vám by se nelíbilo, kdyby k vám na zahradu vlezl někdo cizí a začal tam něco dělat. Lovte jen na veřejných místech a ne tam, kde se jedná o soukromý pozemek, navíc třeba oplocený. Raději se zeptejte vlastníka.
2) Historické nálezy hlaste muzeu nebo archeologům
Povedlo se vám z vody vytáhnout schránku plnou starých mincí? Skvělé! Ale takový nález pak odneste do místně příslušného muzea nebo na Archeologický ústav. Zapovězený je i lov v archeologických nalezištích nebo třeba v chráněných zónách národních parků či CHKO.
3) Střelivo a munici hlaste PČR
Někdy se podaří z hlubin vylovit střelivo, zbraně, munici. Mohou být životu nebezpečné, navíc třeba pocházejí z trestné činnosti. Vytočte rovnou z místa policii a počkejte, až přijedou. Místo zajistí, v případě potřeby přizvou pyrotechnika, který nebezpečný nález zlikviduje.
4) Z vody ano, do vody ne
Vylovit z hlubin můžete cokoliv. Ale když už to jednou vytáhnete, odneste nálezy vždy pryč, nikdy je nevhazujte zpět. Po cestě domů pak předměty, většinou jen kovový odpad, nechte u kontejneru. Pokud toho máte víc, zajeďte do sběrných surovin. Možná si něco vyděláte.
5) Na mince magnetem? Nikdy
Toto je velice lákavé, ale ani to nezkoušejte. Vylovit z kašny mince můžete jen v případě, když vás k tomu její majitel nebo správce přizve. Ale ani tak vám mince nezůstanou. „Vyčistit načerno“ kašnu od mincí, to je snad největší faux pas, asi jako když ukradnete pokladničku charitativní sbírky.
Tip: Proč magnetičtí rybáři používají závitový zámek?
6) Mějte se s rybáři rádi
Respektujte okolí, například tradiční rybáře posedávající kolem břehů. Pokud nějací v blízkosti jsou, zeptejte se jich, jestli jim nebude váš lov vadit. Opakované šplouchání magnetem a lanem ve vodě by jim mohlo plašit ryby.
7) Ukliďte po sobě
Odcházíte-li z loviště, zanechte místo ve stavu, v jaké bylo před vaším příchodem. Anebo ještě v lepším.
8) Pozor na omezení jiných zemí
Pokud vyrážíte s magnetem do zahraničí, předem si zjistěte, jestli ho můžete vzít na palubu letadla letecké společnosti, s níž letíte. A ještě důležitější je zjistit si podmínky a omezení cílové země. Někde není lov magnetem vůbec povolený a nějakých zemích vám za to může hrozit dokonce vězení.
Kam pro výbavu na magnet fishing?
Silné neodymové magnety, jednostranné i oboustranné, pevná lana s různou nosností, o různých délkách, také ochranné protiskluzové rukavice, to vše seženete na webu Unimagnet.cz, tak se tam mrkněte.
Příjemný magnetický lov!