Martina Sáblíková – kdo jiný než ona?
Nejspíše jen těžko najdeme nějakého většího českého adepta na medaili z OH, ale ještě s menší pravděpodobností najdeme lepší adeptku na medaili zlatou! A proč ne třeba rovnou dvě nebo tři medaile, když rychlobruslařka Martina Sáblíková bude nastupovat hned ve dvou závodech jako obhájkyně nejvyšší příčky (závod na 3000m a 5000m) a v závodě na 1500m bude obhajovat bronz.
Obsah článku
Nová rychlobruslařská dráha v nedohlednu
Není žádné národní tajemství, že rodačka z Nového Města na Moravě (*27. května 1987) nemá zcela ideální tréninkové podmínky. Již dlouhou dobu se jenom mluví o tom, že se brzy postaví nová rychlobruslařská dráha, která by poskytla výborné podmínky pro přípravu celého rychlobruslařského týmu pod vedením Petra Nováka. Jenomže z projektu nové haly ve Velkém Oseku u Kolína definitivně sešlo. Důvodem proč se výstavba neuskutečnila, byl záhadný investor, který nejdříve slíbil poskytnout potřebný kapitál, ale následně se zjistilo, že konkrétní investor vlastně neexistuje. K nějakému jasnému vysvětlení s tím, kam záhadný mecenáš zmizel, doteď nedošlo.
Trenér Novák však opět střádá nové plány a nepřestává věřit tomu, že se konečně nové rychlobruslařské haly dočká a nebude muset se svými svěřenci jezdit za kvalitními podmínkami do zahraničí. Sáblíková už různým dohadům o nové dráze však moc nevěří a říká: „Já už myšlence haly v Oseku přestala věřit asi před dvěma lety, neřeším to. Neupínám se ani k tomu, že trenér o dráze zase mluví“.
Hlavně zdraví
Pouze nějaká nemoc či zranění by mohlo připravit Martinu Sablíkovou o zisk medaile na OH v Soči. Jestli to bude zlatá či medaile z jiného kovu nebo dokonce medailí více, je zatím jenom v oblasti teorií, ale pevně musíme věřit, že si zdravotní problémy vybrala již na začátku sezóny. Hned na úvod olympijské sezóny si totiž odvezla ze Salt Lake City zranění. V závodě na 1500 metrů ji píchlo v tříslech a musela do cíle dojet ve stoje. Následné vyšetření naštěstí ukázalo pouze natažený sval, což závodnici velmi uklidnilo, neboť nechtěla prožívat podobné zdravotní problémy, jaké ji provázely minulý rok. V něm totiž musela například vynechat mistrovství světa ve víceboji kvůli dlouhotrvajícím bolestem zad. Do tréninkového programu se naštěstí po týdenním odpočinku vrátila, a tak nebyl její tréninkový program nijak zvlášť narušen.
Psychika jako velká zbraň
Již několikrát celému světu předvedla, že se během své úspěšné kariéry dokázala s tlakem vypořádat a je celkem jedno jestli je to tlak mediální nebo ten, který si na sebe vyvíjí sama závodnice. I když jak sama přiznává, že se na ten velký olympijský tlak nedá nikterak zvláštně připravit, nemyslí si, že by si nějaký přehnaný stres připouštěla. Naopak věří, že uplatní své zkušenosti z předešlých dvou OH a ostatních velkých akcí, kterých už zažila nespočet a většinu z nich i s velkým úspěchem. Sama Sáblíková nechce odjet ani tentokrát s prázdnou, a proto věřme, že se jí zdraví bude držet zuby nehty a budeme mít díky ní možnost si opět vyslechnout českou národní hymnu (třeba i několikrát).
Program závodů v rychlobruslení žen na OH v Soči
-
9. února – 3000m (s předpokládanou účastí M. Sáblíkové)
-
11. února – 500m (s předpokládanou účastí K. Erbanové)
-
13. února – 1000m (s předpokládanou účastí K. Erbanové)
-
16. února – 1500m (s předpokládanou účastí M. Sáblíkové)
-
19. února – 5000m (s předpokládanou účastí M. Sáblíkové)
Největší úspěchy Martiny Sáblíkové
-
1. místo (5000m) – olympijské hry ve Vancouveru 2010 (Kanada)
-
1. místo (3000m) – olympijské hry ve Vancouveru 2010 (Kanada)
-
3. místo (1500m) – olympijské hry ve Vancouveru 2010 (Kanada)
-
1. místo (5000m) – mistrovství světa v Soči 2013 (Rusko)
-
1. místo (5000m) – mistrovství světa v Heerenveenu 2012 (Nizozemsko)
-
1. místo (3000m) – mistrovství světa v Heerenveenu 2012 (Nizozemsko)
-
1. místo (5000m) – mistrovství světa v Inzellu 2011 (Německo)
-
1. místo (víceboj) – mistrovství světa v Heerenveenu 2010 (Nizozemsko)
-
1. místo (5000m) – mistrovství světa v Richmondu 2009 (USA)
-
1. místo (víceboj) – mistrovství světa v Hamar 2009 (Norsko)
-
1. místo (5000m) – mistrovství světa v Naganu 2008 (Japonsko)
-
1. místo (5000m) – mistrovství světa v Salt Lake City 2007 (USA)
-
1. místo (3000m) – mistrovství světa v Salt Lake City 2007 (USA)
Vypsané jsou pouze úspěchy z OH a 1. místa z MS. Další velký počet medailí z MS, ME a světových pohárů už pro četné množství není vypsán.
napsal: Petr Mácal