Modulové přístroje, které se běžně používají
V elektrotechnice se používají různé součástky, jako jsou jističe, proudové chrániče, spínací hodiny a podobně, přičemž každá má specifický účel. Současný trh je navíc rozmanitý a nabízí nepřeberné množství variant jednotlivých modulových přístrojů. V následujících řádcích vám prozradíme, k čemu se jednotlivé prvky používají.
Obsah článku
Elektrický jistič
Velice využívaný je elektrický jistič, zvaný také jako ochranný vypínač, jehož úkolem je zajistit nadproudovou ochranu. V okamžiku, kdy protéká přes jistič více elektrického proudu, než by mělo, dojde k automatickému odpojení chráněného elektrického obvodu. Jistič tak chrání před zkratem a přetížením, díky čemuž nedojde k poškození elektrické instalace a přístrojů.
Proudový chránič
Další skupinu modulových přístrojů tvoří proudové chrániče. Stejně jako jistič, tak i proudový chránič má úkol chránit, tentokrát však obsluhu před dotykovým napětím a proti požáru. Jakmile zachytí, že proud uniká mimo obvod, odpojí chráněný elektrický obvod. Jedná se o nenahraditelnou součást všech moderních elektrických instalací.
Časové relé
Pro časové spínání spotřebičů se používá takzvané časové relé. Využívá se především u přístrojů jako svítidlo, ventilátor, stykač a podobně. Použití časového relé je neomezené, může se využít v jakémkoliv případě. Zapomenout však nesmíme ani na spínací relé do patice.
Stykač
V ovládacích obvodech se neobejdete bez stykače, což je zařízení pro spínání i rozepínání elektrického spojení. Stykač je součástí také zařízení s vyšším výkonem, protože taková zařízení jsou napájena přes výkonové stykače.
Chcete si objednat modulové přístroje? Podívejte se do pestrého produktového portfolia internetového obchodu E1.cz. Specializuje se na kabely, modulové a paticové prvky, měřicí přístroje, baterie, svítilny a podobně.