
Na co si dát pozor při nákupu starožitných mincí?

Máte-li pro numizmatiku a drahé kovy slabost, zkuste začít se sběratelstvím mincí. Kromě obdivování krásných ražeb a zajímavého koníčku můžete v numizmatice získat i investici do budoucna. Podle čeho však sběratelské mince vybírat?
Obsah článku [Zobrazit]
Katalogizovaná sbírka se více cení
Pokud se sbíráním mincí teprve začínáte, nezapomeňte, že katalogizovaná sbírka má mnohem vyšší hodnotu. Platí to i u numismatiky – ke každé minci ve sbírce by měl existovat samostatný list s fotografií, historií i popisem vad. Takový katalog se hodí nejen při případné prodeji sbírky, ale také při možné ztrátě nebo ukradení. Policii nebo pojišťovně tak snadno doložíte svůj majetek a podle popisu se navíc mohou mince i dodatečně objevit.
Zakládáme numizmatickou sbírku
Základ sbírky byste měli vytvořit kolem určitého období, tématiky ražby nebo územní platnosti mincí. Ucelená a katalogizovaná sbírka vám zpřehlední sběratelství a případně přinese i více peněz při prodeji. Navíc se můžete věnovat jen období nebo oblasti, které vás opravdu baví. Později můžete svou sbírku neustále rozšiřovat. Dnes se nákupy a výměna historických sbírkových předmětů odehrává zejména na internetových aukcích nebo na klasických burzách.
Při pořizování nového exempláře do sbírky si pečlivě prohlédněte jeho jakost. Mince by měla být v co nejlepším stavu, ideálně jako by právě byla vyražena. Určitě by na ní neměly být škrábance či otupené hrany.
Mince není medaile
Možná jste se již setkali s nabídkou prodeje zlatých pamětních medailí nebo nově ražených sběratelských mincí. Česká národní banka vydává speciální kolekce nových sběratelských mincí, o které je obecně mezi sběrateli velký zájem. Jiné, soukromé, společnosti pak nabízejí pamětní medaile ze zlata – ty však nemohou nosit název „mince“, jelikož ty smí obecně vydávat jen banka, ministerstvo financí či oficiální mincovna. Novodobé pamětní medaile se tak spíše hodí pro investici do drahého kovu nebo uměleckého díla než přímo pro sběratelské účely.
I sběratelství má svá pravidla
Při zakládání numizmatické sbírky si nejprve ujasněte, jakému období, tématice či lokalitě se budete věnovat. Následně nezapomeňte každou minci detailně popsat ve sbírkovém katalogu. Postupně rozšiřujte svou sbírku a s rostoucí úrovní znalostí se z vás jistě brzy stane vášnivý numizmatik, který na své „drobné“ nedá dopustit.