Nakupujeme domácí vinotéku
Máte rádi víno, ale nevlastníte dům se sklepem, naopak byt? Optimální způsob skladování tohoto lahodného moku vám nabídne domácí vinotéka. Víte, podle jakých parametrů si ji vybrat?
Není podstatné, zda dáváte přednost červenému, nebo bílému vínu, důležité je láhve s tímto úžasným nápojem správně skladovat.
Obsah článku
Proč říci NE lednici
Milovníci vína vědí, že lednice opravdu není ideálním místem pro skladování vína. Proč? Nesplňují základní parametry pro optimální skladování vín, jako jsou stálá teplota bez jakéhokoliv kolísání, správná vlhkost, přítmí a stabilita bez sebemenších otřesů. „A právě vinotéky na rozdíl od chladniček tyto podmínky splňují. Umožňují nastavení konstantní teploty vhodné pro konkrétní odrůdu vína a to většinou v rozmezí 4 až 20 °C, zatímco v chladničce můžete dosáhnout teploty maximálně 8 °C. Speciální antivibrační systém zabraňuje otřesům vína, tmavší skleněné dveře jsou vybaveny UV filtrem proti pronikání UV záření,“ vysvětluje Martina Křižáková ze společnosti Indesit Company.
Typologie vinoték
Tyto spotřebiče můžeme rozškatulkovat do několika skupin. První členění třídí vinotéky podle umístění, tedy volně stojící a vestavné. „Jinak rozlišujeme kompresorové nebo absorpční spotřebiče – pro oba typy je velice důležitém, aby nedocházelo ani k minimálním otřesům a víno bylo v klidu. Dále se dělí podle konstrukce na temperované a klimatizované, přičemž pro dlouhodobé uskladnění vín slouží ty klimatizované,“ podotýká Ladislav Váňa ze společnosti Euronics
Další parametry
Při nákupu si kromě základní typologie všímejte i řady dalších parametrů, podle odborníka je třeba sledovat::
– pro kolik lahví je určená (setkáte se s menšími spotřebiči třeba i pro 7, 12 nebo 24 lahví, ale i s většími například pro 120 lahví),
– provedení polic (skleněné, dřevěné),
– provedení dvířek (skleněná vám nabídnou okamžitý přehled),
– rozdělení na teplotní zóny (jedna, dvě či více, například pokud máte rádi jen červené víno, postačí jednozónová vinotéka, a když pijete nejen různá vína, ale i šampaňské, potřebujete vícezónový spotřebič: dole uchováte nejchladnější sekt či šampaňské, uprostřed bílé víno a nahoře červené),
– provedení termostatu (přesnější řízení teploty).Některé vinotéky mají vybavení navíc (uhlíkový filtr, lávové kameny)¨a dokonalejší modely třeba i speciální uložení kompresorů, aby nedocházelo k vibracím.
Na co ještě myslet
Přemýšlíte, kam s ní? „V tomto směru platí pro vinotéku stejná pravidla jako pro ledničku. Nedávejte ji k tepelnému zdroji, například k troubě, sporáku, topení, nevystavujte ji slunci. V případě umístění na jiný spotřebič je třeba velmi dobře zvážit, zda váha vinotéky nepoškodí spotřebič pod ním a potom toto lze řešit buď nástavcem, který jeho váhu rozloží, nebo volbou vestavného výrobku,“ doporučuje Ladislav Váňa.
Posledním parametrem, který je třeba při nákupu vinotéky řešit, je samozřejmě cena. Prodávají se spotřebiče v řádech tisíců i desetitisíců korun, avšak to čemu dáte přednost, to už skutečně záleží jen na vás.
Máte doma vinotéku?