Napájecí zdroje pro vestavby lze zakoupit i na internetu
Každý, kdo se někdy zabýval elektrotechnikou nebo alespoň sestavoval z komponentů osobní počítač, dobře ví, že jednou z nejdůležitějších součástí různých zařízení je napájecí zdroj. Právě elektrický zdroj totiž zajišťuje přeměnu elektrické energie na požadované elektrické napětí, proud a frekvenci o hodnotě, kterou potřebuje ke svému provozu konkrétní spotřebič.
Obsah článku
Jakou funkci plní zdroj proudu a zdroj napětí?
V elektrotechnice se používají dva rozdílné typy zdrojů. První z nich udržuje na výstupních svorkách konstantní elektrický proud bez ohledu na to, jaká zátěž je k němu připojena. Slouží například k napájení LED diod. Druhý typ zdroje zase zajišťuje stále stejnou hodnotu elektrického napětí nezávisle na odebíraném proudu. Mezi takové patří třeba nabíječky mobilních telefonů, tabletů a dalších přenosných zařízení.
Jaké typy napájecích zdrojů pro vestavbu se používají?
Spínaný napájecí zdroj
U spínaného napájecího zdroje se nezřídka používá i označení pulzní zdroj. Tento typ napájecího zdroje využívá výkonné spínací tranzistory a je výrazně účinnější než transformátorový napájecí zdroj. Jeho další velkou výhodou je i poměrně malá velikost a nízká hmotnost. Nejvýraznějším záporem je fakt, že při spínání tranzistorů dochází k vzniku rušení. Ve spínaných zdrojích navíc dochází k výraznému namáhání elektrolytických kondenzátorů, což se odráží na jejich životnosti. Rozhodně nejsou vhodné k nepřetržitému provozu. Optimální zatížení spínaného zdroje je mezi 25 % a 75 %, při nižším a vyšším se znatelně snižuje jejich účinnost. Spínané napájecí zdroje se používají v nabíječkách mobilů i dalších přístrojů, které se dobíjejí přes USB konektor. Navíc slouží jako zdroje osobních počítačů a notebooků.
Systém nouzového napájení
Účelem nouzového napájecího zdroje je zajištění dodávky elektrické energie v případě, kdy dojde k výpadku sítě. Nemocnice, strategické objekty i mnohé firmy jsou pro takové případy vybaveny záložními generátory. A nejedna menší firma i domácnost má dnes k dispozici záložní napájecí zdroj, který zajistí při výpadku provoz počítače a dalších spotřebičů.
Dalšími typy napájecích zdrojů pro vestavbu jsou transformátorový napájecí zdroj, průmyslový napájecí zdroj a vyrovnávací napájecí zdroj.
Jaké příslušenství pro napájecí zdroje je dostupné?
Pořídit samotný napajeci zdroj obvykle nestačí. Firmy specializující se na opravy a konstrukce elektronických zařízení i ti, kteří se této aktivitě věnují ve svém volném čase, tak kromě napájecího zdroje potřebují i další komponenty. Mezi ty nejběžnější patří chladiče, upevňovací držáky, konektory AC a DC, krytky svorek i samotného zdroje, montážní držáky a racky, propojovací kabely i kontrolní a monitorovací technika.