Odstranění tetování – „před a po“ aneb co byste měli vědět o přípravě, o samotném zákroku i následné péči
Odstranění tetování – „před a po“, to je téma, jemuž se hodláme věnovat na následujících řádcích. Zabývat se jím budeme především z toho důvodu, že je tento zákrok stále žádanější a lidé, kteří vážně uvažují o tom, že by ho podstoupili, obvykle nemají valnou představu ani o průběhu procedury, ani o věcech, které jsou s ní bezprostředně spojeny. Existují totiž pravidla, která je vhodné a někdy dokonce i nutné dodržet, aby byl výsledek zákroku co nejlepší. A protože k nejčastěji využívaným metodám patří laser, zaměříme se právě na něj, abychom všem potenciálním zájemcům o odstranění tetování alespoň trochu usnadnili rozhodování a zvýšili jejich šance na to, že vše dopadne k jejich maximální spokojenosti.
Obsah článku
Odstranění tetování – před a po zákroku
V podstatě žádný medicínský zákrok se neobejde bez nějaké přípravy a rovněž bez následné péče. To jistě není nijak překvapivá informace. Odstranění tetování samozřejmě není výjimkou. Jste v situaci, kdy nemáte příliš na výběr a tetování se zkrátka zbavit musíte? A už jste si zvolili kliniku? Už jste se rozhodli, kterým odborníkům se svěříte do rukou? Pak se připravte na to, že nějaká doporučení, s nimiž vás jistě včas seznámí, bude nezbytné respektovat. Co máme na mysli? Jaký může být scénář v případě, že se podrobíte laserové metodě, která je považována za nejefektivnější? Nejprve se podíváme, co zákroku zpravidla předchází.
Vstupní prohlídka a konzultace
Předběžné vyšetření vašeho zdravotního stavu je naprostou samozřejmostí. Mohlo by se totiž zjistit, že se pro vás laserová metoda nehodí, jelikož trpíte nemocí, která její využití vylučuje. V jakých případech vám zůstane laser zapovězen? Například tehdy, pokud:
- Trpíte vážnější kožní chorobou
- Máte cukrovku
- Léčíte se se srdečním onemocněním
- Jste gravidní
- Máte špatnou srážlivost krve
- Jste epileptik
Jste více méně zdrávi a žádná z výše uvedených překážek se vás netýká? Dobrá zpráva! Lékař s vámi probere detaily zákroku a vysvětlí vám, čemu byste se měli v nejbližší době vyhnout. V této souvislosti stojí za zmínku především fakt, že by vaše pokožka neměla být čerstvě opálená a důležité je také to, že obrázek či nápis, jehož se hodláte zbavit, nesmí být mladší než cca 4 – 5 měsíců! Jistě dojde také na nějaký cenový odhad, abyste si mohli udělat přibližnou představu, jakou finanční částku si připravit.
Princip laserové metody
Metody, jakými se lze tetování zbavit, se postupem času mění a nezpochybnitelným faktem je, že k lepšímu. Ke změnám ostatně dochází, i pokud jde o samotné zkrášlování, které podléhá nejrůznějším trendům. Máte to štěstí a vstupní vyšetření potvrdilo, že jste vhodným kandidátem pro podstoupení laserového ošetření, které je právem považováno za nejlepší řešení vašeho problému? Pak vás jistě bude zajímat, v čem spočívá podstata tohoto postupu. Není to nic komplikovaného ani bolestivého. Přesně cílené laserové paprsky zničí barvivo, z něhož byl motiv na vašem těle vytvořen. O zbytky tohoto barviva se už přirozeně postará mízní systém, který je odplaví z organismu ven. Existuje přitom několik typů přístrojů, přičemž každý může pracovat se světlem o odlišné vlnové délce. To je poměrně důležité s ohledem na barvu vašeho tetování. S tím si však na každé klinice poradí, takže si s podobnými věcmi příliš nemusíte lámat hlavu.
Jedno „sezení“ nestačí!
Odborné detaily, jako je typ použitého laseru a s tím související vlnová délka paprsků, tedy řešit nemusíte. Od toho jsou profesionálové, kteří už vědí, co a jak. Co by vás však zajímat mělo, je alespoň přibližný odhad celkového počtu dílčích zákroků. Na poprvé vás totiž tetování nikde nezbaví! Nejčastěji se setkáte s tím, že je pro dokonalé odstranění tetování potřeba absolvovat 2 až 4 sezení. Kolik jich nakonec skutečně bude, záleží například na velikosti motivu, na druhu a kvalitě barvy, na použité technice tetování nebo na citlivosti vaší pokožky. Motiv bývá tvořen několika vrstvami a laser při každém dílčím zákroku odstraní zpravidla jen jednu. Není tedy možné zvládnout vše hned napoprvé. Také počítejte s tím, že intervaly mezi sezeními mohou být poměrně dlouhé. Nejčastěji jde o 5 – 6 týdnů. Důvod je zřejmý. Vaše kůže si zkrátka musí odpočinout!
Následnou péči není radno podcenit!
Následná péče je pro zdárný výsledek neméně důležitá. O podrobnostech vás na každé klinice určitě informují. Ošetřené místo bude jistě zarudlé a lehce oteklé, takže se musíte vyvarovat pobytu na přímém slunci, vyhnout se saunám i koupalištím a o kůži pečovat za pomoci speciálních krémů a mastí. Mohou se objevit i stroupky, kterých se však postupně zbavíte. Nejdůležitější je fakt, že se díky šetrnosti použité metody nemusíte obávat žádného zjizvení. Hydratační krémy společně s precizní hygienou pomohou eliminovat riziko infekce. Pravděpodobnost uspokojivého výsledku tak bude velmi vysoká.
V létě raději ne!
Tetování si sice můžete nechat odstranit v kteroukoli roční dobu, nicméně každý zkušený odborník vám poradí, abyste si zákrok raději naplánovali na podzim nebo na zimu. Kůži ošetřenou laserem je totiž kromě jiného nutné co nejvíce chránit před slunečním svitem, takže léto nebo pozdní jaro nejsou z tohoto hlediska nejvhodnější. Záleží ale i na tom, zda se slunci přirozeně vyhýbáte nebo ho naopak máte rádi. A možná, že tetování, kterého se hodláte zbavit, máte na takovém místě, které je slunečním paprskům po většinu času skryto. Kdo ví?
Zvažujete také využití jiné metody než laserové? Jaké a proč?