Pánské džíny v průběhu času. Jaké byly trendy minulosti a co frčí dnes?
V polovině minulých let se dostaly do popředí a od té doby jsou pánské džíny oblečením, po kterém saháme téměř denně. Dnes se vyrábí v pestré škále střihů a barev, ale dříve tomu tak nebylo. V první řadě šlo hlavně o funkční kousek oblečení, který svůj módní potenciál objevil až později.
Obsah článku
Pánské džíny v minulosti
Původně šlo o pracovní kalhoty pro zlatokopy. Byly pevné a odolné. Jako první získali patent na jejich výrobu krejčí Jacob Davis a Levis Strauss, který založil dodnes známou obchodní značku vyrábějící kvalitní riflové oblečení. Od svého vynálezu ve 19. století se džíny staly fenoménem a návrháři je začali pravidelně přidávat do svých kolekcí. Přečíst si můžete i další informace o historii výroby, kde najdete zajímavé detaily ohledně samotného vymyšlení konkrétních riflových kalhot a získání patentu pro výrobu. Značka Levi´s se také stala prvním oblečením, které na sobě neslo logo firmy.
Silná bavlněná látka
Rifle jsou šity ze silné bavlněné látky v typické modré barvě. Díky speciálnímu stylu tkaní je dosaženo vysoké pevnosti a odolnosti materiálu, který si zachovává svůj tvar a poskytuje poměrně dobrou ochranu. Není se tedy čemu divit, že se zpočátku jednalo hlavně o pracovní oděv. I dnes jsou z denimu vyráběny montérky či jiné kusy pracovních oděvů. Aby byly zachovány přednosti v podobě odolnosti a pevnosti materiálu, musí jít o pravý denim a ne jeho levnější náhrady, se kterými se dnes můžeme setkat na pultech obchodů s oblečením.
Oblečení pro každodenní nošení
Pracovní kalhoty v novějších střizích si později získaly oblibu jako oblečení pro mládež. Postupně si džíny zamilovaly všechny generace, a vzniklo tak oblečení pro každodenní nošení. Vzhledem k velké poptávce a oblíbenosti vznikaly stále nové střihy a varianty. Rozdíly jsou nejenom v zapínání poklopce, který může být na zip, nebo na knoflíky, ale také v ozdobných cvočcích či umístění kapes.
Riflové šílenství
Během socialismu bylo oblečení z rifloviny hůře k sehnání a objevovalo se v Tuzexu. Riflové šílenství snad představovalo sympatizování se západní kulturou, nebo snad šlo pouze o módu. Kromě riflí klasického rovného střihu se objevovaly také oblíbené „zvonáče“. Z džínoviny se začaly vyrábět nejenom kalhoty, ale také bundy.
Moderní trendy
S postupem času se nabídka riflí rozrůstala, až jsme se dostali do dnešního stavu, kdy jsou regály plné nejrůznějších variant a typů. Platí to pro pánské i dámské kalhoty, kde je možné sehnat snad jakoukoliv barvu a střih. Za opravdu kvalitní rifle si však stále vyplatí si připlatit, protože v opačném případě se setkáte s nepříliš kvalitním výrobkem, který nemá požadované vlastnosti v podobě dlouhé životnosti a odolnosti. Pro vylepšení vlastností jsou přidávána vlákna elastanu, což se využívá hlavně u kalhot, které mají přesně padnout.
Úzký střih, sepraný dojem a díry
A co nejvíce letí dnes? Kromě klasického rovného střihu, který je pro pánské džíny přirozený, se objevují také kalhoty v úzkém střihu, se zužováním nohavic, s vyšším pasem a podobně. Variant střihů je opravdu hodně, takže si na své přijde snad každý typ postavy.
Co se týká vzhledu, hodně letí uměle vytvořený sepraný dojem. V posledních letech se oblibě těší také kalhoty s dírami, záplatami či nejrůznějšími aplikacemi. Sepraný a potrhaný efekt budí drsný a nedbalý dojem, což je v poslední době hitem. Trendy jasně říkají, že džíny se vracejí do popředí ve svém lehce neupraveném vzhledu. S klidným svědomím tak můžete recyklovat některé starší kalhoty a upravit si je tak, abyste dosáhli schválně vytvořeného potrhaného a opraného vzhledu.