Praktický průvodce metodou NO POO – Jak na to, když se rozhodnete mýt vlasy bez šampónů?
No Poo! Nevíte, o co jde? Pak se se rychle pusťte do čtení. Relativně nová a stále oblíbenější metoda mytí vlasů a péče o vlasy si zaslouží vaši plnou pozornost!
Zajímá vás, co to ta metoda No Poo vlastně je? Co je na ní tak skvělého? Praktický průvodce vám odpoví na vaše otázky!
Pojem No Poo vznikl zkrácením pojmu “No Shampoo“. Asi jste už pochopili, že jde tedy o metodu, při níž se vlasy myjí zcela bez použití šampónu.
Obsah článku
COŽE! Úplně bez šampónu?!
Než si řeknete: “Hnus, velebnosti!“, uvědomte si, že nejde o to, abyste si vlasy nemyli vůbec. Pouze z rituálu mytí hlavy odstraníte šampón. Pořád si tak můžete užívat pocitu umytých vlasů.
Metoda No Poo je založená na mytí vlasů přírodními prostředky, jako je jablečný ocet či jedná soda. Nabízí se také použití pouze čisté vody.
Co je na pánských šampónech špatného?
Pokud nepoužíváte přírodní šampóny, pak věřte, že toho špatného je hodně. Problém s klasickými šampóny pro muže je v jejich složení. Obsahují zdraví škodlivé:
- sulfáty – Ty rozpouští mastnotu z vlasů a pokožka se tak rychleji vysušuje. Sulfáty také způsobují podráždění pokožky hlavy a napomáhají absorbci dalších nezdravých látek.
Pozn. redakce: Výrobci vlasové kosmetiky se rychle přizpůsobili a na negativní reakce reagovali vyvinutím šampónů bez sulfátů s označením free sulfate.
- Propylene Glycol a Butylene Glycol – Povrchově aktivní látky, které jsou schopny se velmi rychle dostat do pokožky a krevního oběhu vašeho těla. Propylene Glycol je běžnou složkou nemrznoucích směsí!
- FD&C barevné pigmenty – Způsobují zvýšenou citlivost pokožky hlavy a blokují přísun kyslíku buňkám. Barviva jsou vyráběna z černouhelného dehtu.
- Minerální oleje – Fungují stejně jako plastové fólie, zabraňují pokožce dýchat a ničí přirozenou imunitní bariéru. Pokožka nemůže skrze oleje vylučovat nahromaděné toxiny, a ty se tak v organismu dlouhodobě hromadí. Ve výsledku dochází k předčasnému buněčnému stárnutí, vypadávání vlasů.
- Isopropyl Alcohol – Vyrábí se z ropného derivátu a taktéž se používá jako složka nemrznoucí směsi. Jde o rozpouštědlo a dráždidlo. Na vlasové pokožce tvoří hnědé skvrny.
Věděli jste, že: Použitím klasického šampónu odstraníte z vlasů přirozenou bariéru, které chrání vlasy a vlasovou pokožku před poškozením. Absencí ochranné bariéry se zvýší produkce kožního mazu, což vás opět nutí si vlasy umýt šampónem. Vzniká tak začarovaný kruh. Foto: Pinterest
Pryč se šampóny! Začněte s metodou No Poo!
Začátky nebudou snadné. Vysazení šampónu bude o vaší silné vůli. Radíme, jděte na to postupně. Snižujte množství šampónu, dobu úplného vysazení můžete roztáhnout do dvou týdnů a klidně i do dvou měsíců. Záleží na vás a na tom, jak moc budou vaše vlasy o šampón žadonit.
“Vysazení šampónu si můžete zjednodušit použitím jablečného octa a jedlé sody.“
Jedlá soda vytvoří spolu s kožním mazem primitivní mýdlo, které odstraní nečistoty a zbytky stylingových přípravků na vlasy. (Na jedno mytí použijte 1 lžíci rozmíchanou v jednom hrnku vody. V případě hrubších a kudrnatých vlasů použijte lžíce dvě, na jemné vlasy pak pouze polovinu lžíce.)
Použití: Vlasy si opláchněte a pak aplikujte směs ze sody a vmasírujte do vlasů. Nechte působit 1-2 minuty a opláchněte dostatkem vody.
Namísto kondicionéru pak použijte jablečný ocet. ten pomáhá snadnému rozčesávání, vyrovnává přirozené pH pokožky a uvolňuje vlasové folikuly. (Na jedno mytí smíchejte lžíci octa v šálku vody).
Použití: Směs z jablečného octa aplikujte přímo ke kořínkům vlasů a rozetřete do délek. Nechte působit 3-4 minuty, poté pečlivě umyjte vodou.
Praktické tipy
Na mastné vlasy používejte více jedlé sody a méně jablečného octa.
Na suché vlasy používejte méně jedlé sody a více jablečného octa.
Zaujala vás metoda No poo?