Praktický rádce: Na co si dát pozor při nákupu ojetého auta?
Tvrzení, že muži se vyznají v technice a ženy se zase umí otáčet v kuchyni, se v žádném případě nezakládá na pravdě. Alespoň ne v dnešní době, kdy se specifika obou pohlaví do značné míry stírají. A co se týče automobilů, není ostuda, jestli jste se nenarodili s volantem v ruce a během dospívání nelistovali v motoristických časopisech. Ovšem problém může nastat v momentě, kdy se rozhodnete pro pořízení staršího vozu z bazaru. Na co byste si měli dát pozor? Všechny důležité zásady najdete v tomto manuálu.
V prvé řadě byste měli (pokud je tedy máte) zapomenout na jakékoliv předsudky vůči autobazarům. Nákup v nich není o nic rizikovější než v případě soukromé inzerce. Renomovaný autobazar vám naopak nabídne garance (např. původ vozu) a téměř jistě s vámi bude lépe komunikovat při řešení jakýchkoliv problémů.
Přesto počítejte s tím, že zdaleka ne všechny vozy jsou v perfektním technickém stavu. A ačkoliv mohou být v pořádku z legislativního hlediska, z pohledu technika je na nich hodně práce. Stačí však dodržet určité zásady – vůz si podrobně prohlédnout a samozřejmě se v něm projet. Odborníci na prodej ojetých vozů doporučují následující postup:
1) Kontrola dokladů a základních identifikátorů
Naprostou samozřejmostí by měla být kontrola VIN, č. motoru a č. typu motoru – musí souhlasit s údaji uvedenými v technickém průkazu. To samé platí i o barvě auta.
2) Nechte si ověřit původ vozidla
Jak již bylo zmíněno, solidní auto bazary garantují původ vozidel a na požádání vám vystaví certifikát společností Car Detect či Cebia.
3) Pozor na skutečného majitele
V minulosti se do technického průkazu zapisovali pouze držitelé, ale v praxi mohl být majitelem někdo jiný, např. leasingová společnost.
Našli jste vhodné auto, ale co teď?
Ověření původu máte za sebou a nezbývá, než automobil zkontrolovat po technické stránce. Znamená to, že byste měli:
- automobil obhlídnout ze všech stran a opticky prověřit, zda karoserie nebyla opravována po havárii. Po vizuální kontrole by měla následovat kontrola hloubky laku. Renomovaný autobazar vám předchozí havárií nezamlčí, ale naopak oznámí předem.
- vozidlo zkontrolovat na rampě a zaměřit se přitom na motorové části podvozku a brzdy. Pokud na to nestačíte, vezměte si s sebou do autobazaru mechanika, případně si s vozem zajeďte do nejbližšího servisu.
- provést kontrolu interiéru, protože i z té se dá mnohé vysledovat. Například to, jak se předchozí majitelé o vůz starali. Na druhou stranu zpozorněte, pokud u staršího vozu narazíte na zbrusu nové prvky – pravděpodobně byly z určitého důvodu vyměněny.
Projeďte se a udělejte si názor
Poslední a rozhodující fází nákupu ojetiny je testovací jízda. Během ní poslouchejte, jak auto reaguje při startování a projevy motoru během jízdy. Dejte si pozor na chování auta v zatáčkách, brzdění a řazení – jedině tak poznáte, zda vybrané vozidlo stojí za to.