Proč zvolit dřevostavbu?
Plánujete pořízení nového rodinného domu? Pak před vámi stojí celá řada rozhodnutí, která budete muset učinit a která na dlouhou dobu ovlivní váš každodenní život. Je proto potřeba pečlivě zvážit všechna pro a proti. Jedním z rozhodnutí, která na vás čekají, je i to, zda zvolit dřevostavbu nebo zděný dům.
Ještě před dvaceti lety mohl mít v tuzemsku každý pocit, že dřevostavby patří do vzdálené minulosti. Trend posledních let nás ale jednoznačně přesvědčuje o opaku. Stejně je tomu i v zahraničí, kde mají moderní dřevostavby podstatně delší historii. Dřevostavby se totiž ukazují v mnoha případech jako výhodnější varianta, byť i ony samozřejmě mají svoje nevýhody.
Ještě před tím, než tedy do internetového vyhledávače zadáte výraz „rodinné domy na klíč“, měli byste mít představu, zda dáváte přednost zděnému domu nebo dřevostavbě.
Pojďme si proto představit, jaké jsou výhody dřevostaveb:
* Že se dřevo hodí tak maximálně na stavbu chaty? To už dávno neplatí. Dřevo je materiál umožňující výstavbu nejen plnohodnotných rodinných domů, ale i administrativních a dalších staveb.
* Nízkoenergetické dřevostavby se vyznačují výraznou úsporou nákladů na vytápění. Kvalitní dřevostavby zkracují délku topné sezony, úspory nákladů na vytápění oproti běžným stavbám mohou být v úrovni mezi 50 až 80 %.
* K výhodám dřevostaveb patří rychlost výstavby. Na stavbu se z výroby přivezou jednotlivé díly, které se na místě již jen sestaví.
* Na výběr je opravdu široký výběr dřevostaveb. Přesvědčit se o tom můžete například v katalogu dřevostaveb.
* Výhodou je i tzv. suchá výstavba, díky které je možné stavět i v zimě.
* Dřevostavba takzvaně dýchá s vámi, snižuje se riziko vzniku plísní, kvalitní izolace se postarají o příjemnou teplotu v létě, v zimě naopak nehrozí rychlé vychladnutí. Vytopení dřevostavby pak může být až desetkrát rychlejší než u zděné stavby.
* Dřevostavby jsou šetrnější k životnímu prostředí.
Kritici dřevostaveb vedle jejich zjevných výhod někdy zmiňují bezpečnostní rizika – především zvýšené riziko požárů. Je proto na místě věnovat při rozhodování o typu domu pozornost i tomuto hledisku. U moderních dřevostaveb je nehořlavost dřeva zvýšena opláštěním nosných konstrukcí. Zuhelnatěná vrstva vznikající při procesu hoření dřeva následně proces hoření zpomaluje nebo ho může i zastavit. Kvalitní dřevostavby jsou dnes navrženy a realizovány tak, že jejich konstrukce odolávají stejně nebo dokonce i lépe než ocelové konstrukce, které navíc mají při dosažení určité teploty tendence ke zhroucení.