Tajemstí zvané Kratom ( Mitragyna Speciosa)
Téměř třicet metrů vysoký strom, z jehož listů se získává kratom. Roste v jihovýchodní Asii, kde se již po staletí těší velké úcty a popularity. V České republice se odhaduje něco kolem 15 tis příznivců kratomu, v USA je to více než deset miliónů lidí.
V Evropě ani v České republice není povědomí o kratomu příliš rozšířené, a není registrovaný jako potravina, a proto každý produkt, obsahující kratom musí být označen jako sběratelský produkt. Aktuální situace je však velice špatná, ministerstvo zdravotnictví chce během několika měsíců zařadit na seznam nebezpečných látek, což je naprosto absurdní, protože kratom se v ČR prodává více než deset let a nebyly zaznamenány žádné případy, kdy by bylo kratomem ohroženo zdraví člověka.
Existují tři základní barvy kratomu
Červený, zelený a bílý. Barvy kratomového prášku vznikají způsobem, jakým byly listy usušeny a dále zpracovány.
Mezi lidmi je nejznámější a nejpopulárnější je zelený kratom, získává se sběrem a sušením listů, které se po usušení rozemelou na jemný prášek. Červený kratom se získává trochu jiným způsobem. Listy ze stromu se nejprve napěchují do velkých pytlů a několik dní se nechají fermentovat. Teprve potom se listy z pytlů vyndají, usuší se a nakonec rozemelou na jemný prášek.
Bílý kratom je mixem červeného a zeleného prášku. Rozdíl je také v tom, že se do již hotového mixu přimíchávají na jemno rozdrcené stonky a žíly listů.
Existují i jiné odrůdy kratomového stromu?
Bohužel… Můžete se sice dočíst o různých exotických názvech kratomu, jako je například Maeng Da, Green Malay atd., ale nejedná se o jiné druhy stromu, ale o směsi základních barev – červená, bílá, zelená – v různých poměrech. Není to nic špatného, nebo škodlivého, to jistě ne (spíše naopak) ale rozhodně nemůžeme mluvit o těchto mixech jako o jiných druzích a odrůdách kratomového stromu.
Je možné pěstovat kratom i v Čechách?
Strom by v našich přírodních podmínkách rozhodně nepřežil chladné zimní počasí a mrazy. Ovšem můžeme jej pěstovat jako bonsai – stromek jako pokojovou rostlinu. K tomu budeme potřebovat běžný substrát pro pokojové rostliny a častou zálivku, aby se kratomovému stromku dobře dařilo.
V zimě je dobré dodávat rostlině více světla pomocí lampy, kterou seženete v každém grow shopu. Máme vyzkoušeno, že i v zimě je naprosto dostačující tzv. Francouzské okno do zahrady.
Co se týče změn – rostlina nemá ráda teplotní výkyvy, náhlé ochlazení prostředí, ve kterém vyrůstá, může vést k opadávání jejích listů.
Nyní tedy musíme věřit, že mezi těmi, kteří budou rozhodovat o osudu kratom se najdou lidé, kteří dané problematice rozumí a nenechají se ovlivnit nesmyslnými řečmi které si vymysleli lidé, kteří se potřebují kratomu zbavit. Proč zbavit ? To je jednoduché klesají jim jejich miliardové zisky.