Teď je ta správná chvíle na sanaci zdiva
I v dobách, kdy celou zemi sužuje sucho, stále se většina majitelů starších rodinných domů potýká s vlhkými zdmi. Vlhkost se do domů může dostat několika způsoby. Většinou je na vině narušená a zastaralá nebo zcela chybějící izolace. Opravit či zabudovat novou izolaci lze hned několika způsoby. Jak vybrat ten nejvhodnější typ izolace? Pojďme se teď seznámit s jednotlivými technologiemi a brzy v tom budete mít jasno.
Staré dobré podřezání zdiva je stále v kurzu
Mechanická metoda podřezání zdiva patří mezi nejvyhledávanější už po několik desetiletí. Prošla si svou inovací z náročné ruční práce, kdy bylo nutné zeď postupně vybourat a vložit do ní vodotěsnou izolaci. Mechanické podřezání zdiva je dnes možné udělat pomocí řetězové nebo lanové pily. Díky pile vytvoříte naprosto přesný řez neboli spáru po celém obvodu domu. Do spáry se následně vloží vodotěsná izolace v podobě plátů z PE folie nebo sklolaminátové desky a řez se vyplní pomocí tlakové injektáže cementovou suspenzí.
Řetězová pila, nebo diamantové lano?
Jak již bylo zmíněno, sanace zdiva se dá provést několika způsoby. Zůstaňme ještě chvíli u podřezání, které se dá provést řetězovou pilou nebo diamantovým lanem. Sanace provedena řetězovou pilou je finančně nejdostupnější, bohužel ji můžete provést pouze u cihlových zdí. Podřezání vlhkého zdiva diamantovým lanem probíhá úplně stejně jako v případě použití pily. Tato technologie je ale vhodná pro všechny typy staveb a zdí. Diamantové lano si navíc poradí i s opravdu tvrdými materiály.
Sanace zdiva tak trochu jinak
Pokud chcete opustit od klasiky a rádi zkusíte něco nového a netradičního, pak by vás mohla zajímat aktivní elektroosmóza. Technologie využívá k vysoušení zdiva elektromagnetické pole Země. Metoda je finančně dostupná a jednou z hlavních podmínek instalace elektroosmózy je žádná nebo nefunkční izolace domu. Výsledek je však naprosto perfektní a přirozený. Celý proces odvádění vlhkosti a vysychání zdí probíhá bez stavebních prací, proto se aktivní elektroosmóza hodí především do velmi špatně dostupných míst. Sanace probíhá v celém objektu rovnoměrně.