Tejpování – Lepící pomůcka nejen pro sportovce!
Oblepení sportovci bílými nebo barevnými páskami jsou k vidění čím dál častěji. Víte, o co jde?
Tejpování se stává moderním fenoménem, který je k vidění nejen u sportovcům, ale také ‘’běžné’’ populace. Bílé a barevné pásky nejsou novým módním stylem, jde o prevenci před zraněním i léčebnou techniku!
Sport bez bolesti?
Sport je činností, během které lze velice snadno přijít ke zranění. Natažené svaly, vymknuté kotníky či poranění měkkých tkání, to lze vidět na každém sportovním klání. Zranění sportovce nejen bolí, ale také omezuje při trénincích. Tejpování pomáhá předcházet bolesti a urychlovat léčbu zranění.
Co znamená tejpování?
Tejpování nebo-li ang. taping je odvozené od slova tape, což v překladu znamená lepící páska, pomocí které se tejpování provádí.
Speciální metoda je založená na lepení lepících pásků na holou pokožku. Tejpy/pásky jsou vyráběné v různých šířkách i materiálech. Pořídit si lze tejpy z pevného materiálu nebo elastické bavlny.
Lepící pásky fungují stejně jako klasické sportovní bandáže, které se užívají k ochraně a rehabilitování určitých částí těla. Oproti bandáži jsou pásky snazší k použití, jejich nalepení nebrání volnému krevnímu oběhu a nijak neomezují pohyb.
Kde a jak tuto metodu použít?
Tejpování je možné využít kompletně na celé tělo. Nejvíce jsou tejpy lepené na oblast horních a dolních končetin, také na oblast krční a hrudní. Pásky se často lepí na končetiny v poloze označované střední funkční postavení, při níž jde o celkové uvolnění kloubů a svaloviny. Uvolnění je velice důležité pro celkové vylečení poraněné části těla. Pozor, tejpovací páska nesmí po nalepení nijak škrtit!
Nalepení tejpu působí dráždivě na proprioreceptory v pokožce těla, což využívají ke své práci především fyzioterapeuti, jejich klient si lépe uvědomuje dané místo na těle. Kinesiotaping je používán při fyzioterapii k pozitivnímu ovlivňování muskuloskeletární a lymfatické soustavě.
Aby mohla tejpovací páska plnit svou úlohu, je třeba, aby byla nalepena správně, měl by vzniknout dokonalý kontakt mezi ní a pokožkou těla. K nalepení je nutné mít suchou a čistou oblast pokožky.
Tejpování je možné využít lečebnému, rehabilitačnímu a preventivnímu účelu.