Větrání s rekuperací vám ušetří peníze
Když se chystáte na rekonstrukci bytu či domu nebo stavbu zcela nového bydlení, měli byste zvážit systém větrání. Větrání pro mnoho z nás znamená otevřít okno, jenomže to není úplně nejvýhodnější způsob výměny vzduchu. Představíme vám systém větrání s rekuperací tepla, který je z mnoha důvodů výhodnější.
Slovo rekuperace označuje zpětné získávání tepla. Čerstvý vzduch z venku prochází přes rekuperační výměník uvnitř rekuperační jednotky, do té z druhé strany přichází teplý, odpadní vzduch z interiéru. Během výměny jsou od sebe jednotlivé vzduchy odděleny, aby nedocházelo ke zpětnému průniku pachů. Přes stěny kanálů se předává pouze teplo, tím je čerstvý vzduch z venku předehříván. Běžně mívají rekuperační výměníky vysokou účinnost – kolem 90 %.
Účinnost rekuperace
Právě účinnost rekuperace je rozhodujícím faktorem. Čím vyšší je, tím více peněz ušetříte za vytápění v zimních měsících a za klimatizaci v těch letních. Účinnost rekuperace se pohybuje mezi 0 a 100 %.
Nulová účinnost se dá přirovnat k účinnosti otevřeného okna. Neboli běžnému větrání, které známe z běžné praxe. Teplý vzduch se bez užitku odvádí ven a studený, čerstvý vzduch se přivádí do místnosti, která se rychle ochlazuje až na venkovní teplotu.
Stoprocentní účinnost je možné vytvořit pouze v laboratorních podmínkách. V praxi není možné ji vytvořit. Teoreticky by tedy byla možná, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu. Místnost by se v takovém případě větrala bez jakékoliv ztráty energie.
Reálná účinnost rekuperace tepla se běžně pohybuje mezi 30 a 90 %. Pokud dosahuje systém účinnosti nad 60 %, považuje se za dobrou, při účinnosti nad 80 % dokonce za špičkovou. U rekuperačních jednotek od firmy Zehnder se však dosahuje účinnosti až 95 %. Konkrétní hodnota je závislá na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku.
Využití rekuperace
Rekuperační výměníky se instalují přímo do větracích jednotek. Díky tomu je možné ji využít u všech druhů objektů, kde je nutné hygienické větrání. Hygienické normy takový typ větrání předepisují v občanských stavbách, bazénech, průmyslových stavbách i u bytů v novostavbách i rodinných domech.
V posledních letech se používá rekuperace tepla i u rekonstrukcí bytových jednotek a domů. Součástí rekonstrukcí bývá totiž zateplování fasád a výměna oken za plastová, která lépe těsní. Tím se změní vnitřní klima a bez dostatečného větrání se mohou v takových objektech objevit plísně.
Typy rekuperačních jednotek
Podle typu projektu je také potřeba rozhodnout, jestli budete do objektu instalovat aktivní či pasivní rekuperaci tepla a zda je pro vás vhodnější centrální nebo decentralizovaná rekuperační jednotka.
Centrální rekuperační jednotka se používá především u novostaveb. Instaluje se během stavby, potrubí se skryje do podhledů a jednotka se umístí do technické místnosti. Veškerý vzduch z interiéru se tedy odvádí pomocí potrubí na jedno místo, kde předá teplo tomu čerstvému.
Zde se ještě potkáte s rozdělením na aktivní a pasivní rekuperaci. Aktivní rekuperační jednotka dokáže ohřát či ochladit vzduch. Oproti tomu pasivní rekuperační jednotka pouze předává teplo z odpadního vzduchu tomu, který se do výměníku přivání z venku.
Decentralilzovaná rekuperační jednotka se často využívá při rekonstrukcích, protože vyžaduje menší zásahy do stěn. Rozdíl spočívá v tom, že při decentralizované rekuperaci je odvětráván každý pokoj zvlášť.