Výhody a nevýhody celoročních pneumatik
Celoroční pneumatiky jsou téma, které dokáže rozvířit diskuzi téměř vždy a všude. Jedna část motoristů se za ně vehementně staví a vychvaluje je až do nebes, druzí je zarputile odmítají právě pro jejich “univerzálnost”.
Konstrukce celoročních pneumatik bude vždy kompromisem vyplývajícím z funkce, kterou tento druh pneumatik má, a kterou má na voze plnit, tzn. zajištění dobrých jízdních vlastností jak v létě, tak i v zimě.
Svými vlastnostmi a složením pryžové směsi jsou ale spíše bližší zimním pneumatikám.
Jaké výhody může tedy používání celoročních pneumatik přinést?
● V první řadě je to ekonomická úspora. Použitím jedné sady pneumatik lze ušetřit značnou část finančních prostředků, ať už za nákup druhé sady či za návštěvy pneuservisu.
● Univerzální pneumatiky se opotřebovávají méně než v případě celoročního použití zimních pneu.
● Nepřekvapí vás náhlý výkyv počasí, například sněhová nadílka v dubnu.
● Celoroční pneumatiky bývají většinou označené značkou AW (all weather), případně All Season, mnoho z nich navíc i symbolem M+S (případně MS, M/S, M.S.) Takové je možné využít i v období, kdy jsou povinné zimní pneumatiky, a v místech, kde jejich použití přikazuje dopravní značka.
Používání jedné univerzální sady pneumatik má ale i svoje nevýhody.
● Kvalitní zimní pneumatiky vždy dosáhnou v zimě lepších výsledků než pneumatiky univerzální. To samé platí i pro letní pneumatiky.
● Brzdná dráha celoročních pneumatik bude vždy delší v porovnání s letním i se zimním obutím.
● Díky určení pro řidiče, kteří mají spíše menší kilometrový nájezd, může v praxi nastat situace, kdy pneumatika zestárne dříve, než se opotřebí jízdou.
Vredestein Quatrac 3, jeden z modelů celoročních pneumatik.
Pro koho jsou tedy celoroční pneumatiky určené?
Celoroční pneumatiky jsou ideální hlavně pro řidiče, kteří ročně nenajezdí mnoho kilometrů, a proto by pro ně koupě dvou sad pneumatik nebyla výhodná. Zde jen pozor na životnost pneumatik, odborníci nedoporučují používat pneu starší 6 let.
Dobrou volbou mohou být i pro motoristy, kteří se pohybují převážně ve městech nebo v oblastech s mírnou zimou, a víceméně se tak nepotkají s větší sněhovou nadílkou či jinými nástrahami zimy.
Chystáte-li se do hor, vyplatí se obout kvalitní zimní pneumatiky.
Pokud si nevíte rady s výběrem, můžete se nechat inspirovat testem celoročních pneumatik, který provedl německý motoristický magazín AutoBild. Další srovnání letních i zimních pneu provádí uznávaný německý autoklub ADAC.
Použití univerzálních pneumatik má v mnoha případech svoje opodstatnění, jsou určené spíše pro nenáročné řidiče. Vždy je to však o preferencích každého jednotlivce. Co do jízdních vlastností a komfortu se sice nikdy nevyrovnají specializovaným pneumatikám určeným jen na zimu či léto, nicméně vždy je lepší mít obuté kvalitní celoroční pneu než nekvalitní zimní či letní.